Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
ACTION=="add", ENV{ID_FS_TYPE}=="ntfs", RUN+="/bin/mount -t ntfs-3g -o %E{mount_options} /dev/%k '/mnt/%E{dir_name}'"
přimontování se nepovede. Když odstraním "-t ntfs-3g"
, tak se disk přimontuje pouze pro čtení. Když přimontuji zařízení z příkazového řádku pomocí "mount -t ntfs-3g /dev/sdc1 /mnt/sdc1"
, tak vše funguje. Už jsem vyzkoušel do udev dát přímo uváděný řádek, ale ani tehdy se zařízení nepřipojí. S options si mohu hrát, ale nic nepomáhá. Z příkazového řádku stačí přimontovat bez parametrů a zápis funguje. Vycházel jsem z tohoto:
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-918896-start-0.html
Najděte deset rozdílů:
mount -t ntfs-3g /dev/sdc1 /mnt/sdc1 RUN+="/bin/mount -t ntfs-3g -o %E{mount_options} /dev/%k '/mnt/%E{dir_name}'"
Já vidím navíc -o %E{mount_options}
.
Jinak důvod selhání se pravděpodobně dozvíte v systémovém protokolu.
Být vámi, tak před /bin/mount napíšu logger
, abych si v protokolu mohl prohlédnout, co se to vůbec volá.
logger
neudělá také nic. Hledal jsem nějaký balíček v kterém je logger
, ale nenašel jsem ho. mount -t ntfs-3g /dev/sdc1 /mnt/sdc1
neprovede, ale když z udev spustím externí sh
skript, který obsahuje stejný řádek, tak se to provede.
V okamžiku kdy za ntfs
dám ntfs-3g
, tak se to v udev neprovede. V příkazovém řádků to jede bez problémů. Jak jsem psal logy jsem hledal, ale v /var/log
není nic. Snažil jsem se nastavovat i loglevel, ale pořád žádný log. Předpokládám, že za to může mini distribuce, ale já potřebuji zjistit, proč se to z příkazového řádku a externího souboru provede a v udev ne.
logger z util-linux. Posílá zprávu do syslogu. Vymyslete si jiný způsob logování. Třeba zápis do souboru.
Že nic nemáte /var/log bude asi tím, že nemáte puštěný démon syslog. Bez něj by se ale hlášení jádra měla vypisovat jádrem přímo na konzoly (pokud tedy nemáte neobvykle nastavené jádro).
Jak ale píšete, našel jste nový problém. Přečtěte si manuál k udevu. Například se tam píše, že program je třeba volat s celou cestou a že po doběhnutí obsluhy událostí udevem budou všechny forknuté procesy zabity. Mám pocit, že ntfs-3g používá FUSE, což vyžaduje bežícího démona pro každý souborový systém.
Tiskni
Sdílej: