Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Ahoj, potřebuju postavit router + firewall pro routování rychlostí 10 Gbit/s. Schéma:
další switche ************* ||||||||||||| *************** * CORE SWITCH * *************** | | | ************* * ROUTER * *************
Potřebuji v LAN routovat mezi VLANY rychlostí 10 Gbit/s + něco málo do internetu. V síti je jeden core switch a další jsou k němu připojeny rychlostí 1 Gbit/s. Router by byl připojený k core switchi jedním kabelem do jednoho portu switche (switch má jen jeden 10 Gbit), tj. datagramy by šly: nějaký koncový switch -> core switch -> router -> core switch -> nějaký koncový switch. Rád bych dosáhl maximální možné propustnosti (tj. teoreticky 5 Gbit/s bidirectional kvůli jen jednomu "kabelu").
Router by měl dělat i nějaký jednoduchý firewalling v rámci LAN + složitější v rámci LAN-Internet (tam ale asi nemá smysl řešit výkonnost HW vzhledem k rychlosti +-40 Mbit/s do internetu). Jednoduchým firewallingem myslím třeba zakázání routování mezi některými vlan apod. Teoreticky by měl mít stavový firewall minimální režii bez závislosti na počtu dalších pravidel, ale to fakt nevím. Pro router zatím pokukuji po tomto HW:
Intel Xeon E5-2630v2, 2.60GHz, 15MB, LGA2011, 80W (6 jader, 12 threadů, Intel® QPI Speed 7.2 GT/s)
Základní deska s integrovanou 10 Gbit kartou intel x540: SuperMicro X9SRH-7TF, LGA2011, iC602J, 8xDDR3 ECC, LSI2308, IPMI.
Přestože jsem si prošel nespočet různých článků o 10 gbit linux routování (vč. diskusí zde), nejsem moc moudrý z použití tohoto "konvenčního HW" (konvenční: bez GPGPU hacků apod.) s integrovanou síťovou kartou a navíc s firewallem. Myslíte si, že vybraný HW by to byl schopný utáhnout? Budu vděčný za jakékoliv rady a doporučení.
Vyatta also said its software has successfully handled 10Gb/s Ethernet speeds. Scalability tests were performed using IBM X3550 servers and Neterion Xframe E 10 Gigabit Ethernet cards
http://www.theregister.co.uk/2008/03/18/vyatta_versus_cisco_7200_study/
Tiskni
Sdílej: