Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Řešení dotazu:
... DefaultRoot ~ ...A čeho přesně by jsi chtěl dosáhnout? Jak má vypadat výsledné chování?
# If set on you can experience a longer connection delay in many cases. IdentLookups offDále toto je špatně (zřejmě děláš špatný copy paste z mého článku :) ):
# Povolit .ftpaccess soubory (trochu zpomaluje vypis slozky) AllowOverwrite onMá to být (AllowOverwrite povoluje přepis souborů, né .ftpaccess):
# Povolit .ftpaccess soubory (trochu zpomaluje vypis slozky) AllowOverride onZdar Max
DefaultRoot ~
Tím pádem když vytvoříš uživatele, tak se přihlásí na ftp a rovnou bude ve svém domovském adresáři (typicky "/home/uzivatel") a nikam jinam nemůže. Není tedy potřeba pro každého uživatele dělat konfigurační zápis do serveru. Pokud chceš zpřístupnit ftp server jen vybraným uživatelům a né všem, tak bych to řešil tak, že bych vytvořil nějakou skupinu a na ftp bych pouštěl uživatele, kteří by byli jen v té skupině, což se dělá pomocí direktivy Limit + AllowGroup, takže přidáním tohoto do konfiguráku proftpd :
<Limit LOGIN> AllowGroup ftpusers DenyAll </Limit>
Direktiva Anonymous slouží pro definování adresářů, kam mají přístup Anonymní uživatelé. Samozřejmě je zde i možnost, jak locknout tento adresář uživatelem heslem (což děláš ty). Občas se to může hodit, ale občas je to zbytečné drbání levého ucha pravou rukou.
Problém s proftpd je jediný, když chceš sdílet jeden adresář mezi uživateli. Když si totiž zvolíš chrootování uživatelů pomocí "DefaultRoot", tak jsi uzamčen doma a máš smolíka, kterého můžeš řešit několika způsoby :
mount -o bind /home/uzivatel1/sdileny_adresar /home/uzivatel2/sdileny_adresar"
2) pomocí modulů do proftpd jako např. "mod_vroot", který ale asi už ani nefunguje.
3) tak, že uživatele nebudeme zamykat a oni budou moci všude tam, kam mají přístup
4) použijeme direktivu Anonymous k definování sdílených adresářů
5) použijeme uzamykání uživatel pomocí "DefaultRoot" a oboum uživatelům zvolíme stejný domovský adresář
Možností je spousty. Pokud ti něco nefunguje, tak je třeba koukat do logů, co se v nich objeví. Když ti tedy něco nejde, hoď sem příslušnou konfiguraci a log, aby se vědělo, co se děje.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej: