OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
nouveau.modeset=0 gfxpayload=vga=text nofb nomodeset nosplash
, tak nouveau neprovede tu věc, která to rozbije. No a pak se taky dá nouveau zakázat (zápisem blacklist nouveau
do /etc/modprobe.d/blabla.conf
).
uchop notas :) v tabulce s vyberem win a debian: - najed na debian - zmackni e (to znamena editovat polozku) - najed na radek zacinajici linux /boot/vmlinuz (coz je kernel, neboli jadro) - dojed v radku na misto kde je napsano: splash - smaz splash a misto toho napis kernel parametry ktere radil Jenda (cele od nouveau po nosplash)
Název protokolu:-System Zdroj: Microsoft-Windows-Kernel-Power Datum: 15.11.2014 17:49:04 ID události: 41 Kategorie úlohy:(63) Úroveň: Kritická Klíčová slova: (2) Uživatel: -SYSTEM Počítač: Michal-PC Popis: Systém se znovu restartoval, aniž by se předtím zcela vypnul. Tato chyba mohla být způsobena tím, že systém přestal reagovat, selhal nebo že došlo k neočekávané ztrátě napájení. Kód XML události:Tuto kritickou chybu jsem našel ve W7. Kódy jsem musel vymyzat, protože to na mě křičí, že některé příkazy jsou nepřípustné. (EVENT,SYSTEM a pod.) Jak to sem mám vložit?
Tiskni
Sdílej: