Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.
Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.
Byla vydána nová verze 1.54.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Jan Václav.
Knižní edice správce české národní domény přináší novou knihu zkušeného programátora Pavla Tišnovského s názvem Programovací jazyk Go. Publikace nabízí srozumitelný a prakticky zaměřený pohled na programování v tomto moderním jazyce. Nejedná se však o klasickou učebnici, ale spíše o průvodce pro vývojáře, kteří s Go začínají, nebo pro ty, kdo hledají odpovědi na konkrétní otázky či inspiraci k dalšímu objevování. Tištěná i digitální verze knihy je již nyní k dispozici u většiny knihkupců.
OpenAI zpřístupnila (en) nové nenáročné otevřené jazykové modely gpt-oss (gpt-oss-120b a gpt-oss-20b). Přístupné jsou pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána RC verze openSUSE Leap 16. S novým instalátorem Agama, Xfce nad Waylandem a SELinuxem.
Google Chrome 139 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 139.0.7258.66 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 12 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. S verzí 139 přestal být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).
Dobrý večer, instaluji Debian Jessie na notebook lenovo b50-70, HDD 500GB, RAM 4GB. Potřebuji nainstalovat Metatrade4 a proto instaluji wine. Aptitude říká, že wine32 nemá jenom ukazuje wine a wine64. Metatrader4, ( dále jen MT4) ale nejde nainstalovat ani na wine 64, ani přes playonlinux chce to knihovny wine32. (Původně ve Wheezy jsem knihovny také nenašel, ale nešla ani grafika a tak jsem přešel na Jessie. Grafika je snad ok, ale wine32 také nevidím.) Hledal jsem balíčky podle distribuce a v Jessie by měly být. Nevíte prosím kde je chyba?
Sources.list:
deb http://ftp.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
# multimedia
deb http://www.deb-multimedia.org/ jessie main non-free
Ještě aptitude ignoruje multimedia a nevím proč?
Prosím moc o rady a předem všem děkuji. Michal
Řešení dotazu:
Metatrader4, ( dále jen MT4) ale nejde nainstalovat ani na wine 64, ani přes playonlinux chce to knihovny wine32Co myslíš tím „chce to knihovny wine32“?
Při instalaci MT4 to křičelo, že chybí wine32 a tak jsem se jenom domníval, že by to mohlo chtít nějaké knihovny z window. Nevím co ten balíček obsahuje.
Při instalaci MT4 to křičelo, že chybí wine32Kdo křičel? Ta windowsí binárka? Ta by o tom neměla vědět… Neobsahuje nic zajímavého.
~ # dpkg -L wine32 /. /usr /usr/share /usr/share/wine /usr/share/wine/gecko /usr/share/lintian /usr/share/lintian/overrides /usr/share/lintian/overrides/wine32 /usr/share/doc /usr/share/doc/wine32 /usr/share/doc/wine32/changelog.Debian.gz /usr/share/doc/wine32/copyright /usr/share/man /usr/share/man/man1 /usr/share/man/man1/wine32.1.gz /usr/lib /usr/lib/i386-linux-gnu /usr/lib/i386-linux-gnu/wine /usr/lib/i386-linux-gnu/wine/bin /usr/lib/i386-linux-gnu/wine/bin/wine /usr/lib/i386-linux-gnu/wine/bin/wine-preloader /usr/bin /usr/share/wine/gecko/wine_gecko-2.21-x86.msi /usr/lib/i386-linux-gnu/wine/bin/wine32-preloader /usr/lib/i386-linux-gnu/wine/bin/wine32 /usr/bin/wine32
Nejdříve jsem nainstaloval wine a wine 64. MT4 nainstalovat nešel. Myslel jsem si, že si to zjednoduším a tak jsem doinstaloval playonlinux. ten to nevzal a nedokončil instalaci. Tam to křičelo, že musím doinstalovat wine32. Ty jsem nenašel a tak jsem hledal multiarch-i386 a ten jsem také nenašel. Vše jsem zatim odinstaloval. Protože neví co a jak dál.
Koukal jsem právě do aptitude na wine64 a ty doporučujou wine32, ale aptitude je nezná.
Wine jsem zcela odinstaloval a nainstaloval jen Playonlinux. Dopadl jsem takto.
Error in POL_Wine
Zdá se, že wine havarovalo
Nicméně pokud program stále běží, tak toto hlášení můžete ignorovat
Na příkaz další nereaguje.
Vypadá to, na samostatný problém playonlinuxu, protože nejde nainstalovat Firefox, Explorer, (Nedostanu se ani na stránky pro stažení.) MT4 jsem se pokusil zavést ze souboru a tam mě POL nepustí a na jejich stránky také ne. Ještě před tím havaruje. Nevíte prosím kudy z toho? Děkuji. Michal
Tiskni
Sdílej: