Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Dobrý den,
mám firmware ke čtečce e-booků (nebo je to spíš "instalační program") Crono C06, který podle všeho vzniknul jako cat update-script [binární blob] > update-sd.img
To že update-sd.img
začíná shellovým skriptem update-script
jsem zjistil pomocí hexa editoru.
Jak poznám, kde opravdu končí update-script
a kde začíná "binární blob"?
Pomocí dd
, pokud budu znát konec update-script, získám binární blob... Ale co s binárním blobem? Čím/Jak "vysosám" linuxové jádro aj?
Dělám to pro to, abych líp pochopil fungování čtečky, resp. pro vytvoření vlastního firmwaru (čtečka je značně nestabilní).
Ta čtečka se totiž "chlubí", že obsahuje Linux (2.6.x), GNU libc a jiný Svobodný software. Předem díky za odpovědi.
Jasně. Máš pravdu. Já to myslím spíš jako výhled do budoucnosti, co bych se měl naučit. Přesto díky.
sh update-sd.img --helpnebo
chmod +x update-sd.img ./update-sd.img --helpi samo pouhe pusteni to rozbali, dostanes se k jadru (nevim co s nim chces ale delat, potrebujes zdrojaky jadra a ne jadro zkompilovane), a dalsim img, ale system.img se nerozbali ani script to delat nema, nejspis to dela az binarka/script update pritomna v zarizeni kterou po rozbaleni pousti update-script (coz je jinej script nez vidis na zacatku pres hexdump), podle cmdline je videt adresace mtd oddilu boot,recovery,backup,system,data,user...
Díky. Teď jsem ho nainstaloval. Má to ale příšerně závislostí.
Přikládám výstup z binwalk update-sd.img
Našlo to dokonce určité zdrojáky. Což považuju za pozitivní.
Tiskni
Sdílej: