Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
Je tu opět apríl. O víkendu zmizel kamion s 12 tunami tyčinek KitKat. Firmy to využívají k aprílovým žertům. Groupon má super akci. Koupíte 1 tyčinku a dostanete 100 zdarma. Ryanair si přelepil letadla. Šéf Outlooku se ptá, proč mají v baráku 14 beden tyčinek KitKat (𝕏). Prusa Research představuje Prusa Pro ACU a vysvětluje proč přílišné sušení škodí vaším filamentům. Telefon Sony Xperia má miliónnásobný zoom (𝕏). PC.net představil Super Ultrabox 2600 se zajímavými parametry. Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem s umělou inteligencí (AI) ChatGPT, získala od investorů 122 miliard USD (2,6 bilionu Kč). Hodnota společnosti tak dosáhla 852 miliard dolarů (více než 18 bilionů Kč). Nejnovější kolo investování se stalo největší, jaké zatím firma uskutečnila, a peníze mají posílit ambiciózní plány rozšíření výpočetní kapacity, datových center a nábor talentů.
Nástroj k identifikaci občanů v on-line komunikaci s úřady byl dnes dopoledne zhruba dvě hodiny částečně nedostupný. Problém se objevil kolem 09:00 a podařilo se ho vyřešit kolem 11:00. Částečně nedostupná byla služba Národní identitní autority (NIA), problémy podle DIA (Digitální a informační agentura) ovlivňovaly přihlašování například i přes bankovní identitu. „Dostupnost NIA byla plně obnovena, přihlášení k digitálním službám
… více »Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi kvůli růstu cen pamětí a představil Raspberry Pi 4 s 3 GB RAM za 83,75 dolarů.
Anthropic patrně omylem zveřejnil celý zdrojový kód svého CLI nástroje Claude Code prostřednictvím přiloženého sourcemap souboru v npm balíčku. Únik odhalil doposud nijak nezveřejněné funkce jako je například režim v utajení, autonomní agent 'KAIROS', orchestrace multi‑agentů, režim snění nebo dokonce virtuální mazlíček Buddy. Zajímavostí je detekce naštvání uživatele pomocí obyčejného regexpu. Anthropic rychle odstranil sourcemap a vydal opravu, nicméně kopie kódu se již stihly na GitHubu rozšířit mezi prostým lidem.
Copilot automaticky vkládal do pull requestů 'propagační tipy', reklamní text se na GitHubu objevil ve více než jedenácti tisících pull requestech. Po vlně kritiky byla tato funkce zablokována a produktový manažer Tim Rogers připustil, že umožnit Copilotovi upravovat cizí pull requesty bez vědomí autorů byla chyba.
Je 31. března a tedy Světový den zálohování (World Backup Day). Co by se stalo, kdyby Vám právě teď odešel počítač, tablet nebo telefon, který používáte?
Řešení dotazu:
df oznamuje dostupnou kapacitu po odečtení rezervovaných bloků. Ty jsou nutné kvůli předcházení fragmentaci (default 5 %) a je možné jejich počet upravit dle potřeby.
-m reserved-blocks-percentage
Set the percentage of the filesystem which may only be allocated
by privileged processes. Reserving some number of filesystem
blocks for use by privileged processes is done to avoid
filesystem fragmentation, and to allow system daemons, such as
syslogd(8), to continue to function correctly after non-
privileged processes are prevented from writing to the
filesystem. Normally, the default percentage of reserved blocks
is 5%.
spravne koukej na df, maximalne dovolime jeste tak df -h :)
na etikete je uvedena kapacita disku pred naformatovanimLow level format si už uživatel asi tak 20 let nedělá, ne?
Souborový systém Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
#!/bin/sh
FSS="ext2 ext3 ext4 xfs btrfs vfat ntfs"
HDD="/tmp/HDD"
LOG="DomaciUkol-TestFS.log"
echo "Souborový systém 1K blocks Užito Volné Uži% Připojeno do" >$LOG
for fs in ${FSS}; do
$(which echo) -e "\nPripravuji test ${fs}..."
dd if=/dev/zero of=${HDD}.${fs} bs=1M count=100
mkdir -p ${HDD}.${fs}.mnt
if [ "x$(echo ${fs}|grep -e ext -e ntfs)" != "x" ]; then MKOPT="-F"; fi
sudo mkfs.${fs} ${MKOPT} ${HDD}.${fs}
sudo mount ${HDD}.${fs} ${HDD}.${fs}.mnt
df ${HDD}.${fs}.mnt | grep "${fs}" >>$LOG
sudo umount ${HDD}.${fs}.mnt
rm -R ${HDD}.${fs} ${HDD}.${fs}.mnt
unset MKOPT
done
vystup:
Souborový systém 1K blocks Užito Volné Uži% Připojeno do /dev/loop0 99150 1550 92480 2% /tmp/HDD.ext2.mnt /dev/loop0 95054 1567 88367 2% /tmp/HDD.ext3.mnt /dev/loop0 95054 1550 86336 2% /tmp/HDD.ext4.mnt /dev/loop0 97600 5280 92320 6% /tmp/HDD.xfs.mnt /dev/loop0 102400 32 98276 1% /tmp/HDD.btrfs.mnt /dev/loop0 102182 0 102182 0% /tmp/HDD.vfat.mnt /dev/loop0 102396 2500 99896 3% /tmp/HDD.ntfs.mnta ted dalsi ukol pro tebe:
Tiskni
Sdílej: