Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.
Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Jsi schopen se podívat do zdrojového kódu zprávy? Jestli je tam příloha na konci:
Content-Type: image/png; name=1.png Content-Disposition: attachment; filename=1.png Content-Description: =?utf-8?q?1=2Epng?= Content-Transfer-Encoding: base64 iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAA...
--------------050907040608020205060109 Content-Type: text/plain; charset=UTF-8 Content-Transfer-Encoding: base64 Content-ID: <part1.09070904.09030906@domena.cz> /9j/4AAQSk....A jak říkám, ve Squirrelmailu a TB v odeslané poště ty obrázky ve zprávě vidím.
--_004_45f6a03d7c4641bd98f06ae829f58d56BPLAEX1_ Content-Type: image/png; name="image001.png" Content-Description: image001.png Content-Disposition: inline; filename="image001.png"; size=28795; creation-date="Fri, 06 Mar 2015 08:58:20 GMT"; modification-date="Fri, 06 Mar 2015 08:58:20 GMT" Content-ID: <mage001.png@01D057F4.12E0E630> Content-Transfer-Encoding: base64 iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAWgAAADmCAYAAAD4KB/JAAAAAXNSR0IArs4cProblém bude zřejmě ve vytváření zprávy v TB. Outlook i TB tomu rozumí (což mě překvapuje), RC ne (a já se mu nedivím:)
Tiskni
Sdílej: