Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 5.0.0. Nově je oficiálně podporován Linux ARM64/AArch64. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byla vydána verze 10 dnes již multiplatformního open source frameworku .NET (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu Microsoftu. Další informace v poznámkách k vydání na GitHubu nebo v přednáškách na právě probíhající konferenci .NET Conf 2025.
Rodina hardwaru služby Steam se začátkem roku 2026 rozroste. Steam Deck doplní nový Steam Controller, herní PC Steam Machine se SteamOS s KDE Plasmou a bezdrátový VR headset s vlastními ovladači Steam Frame.
Amazon Web Services (AWS) oznámil (en) výstavbu Fastnetu – strategického transatlantického optického kabelu, který propojí americký stát Maryland s irským hrabstvím Cork a zajistí rychlý a spolehlivý přenos cloudových služeb a AI přes Atlantik. Fastnet je odpovědí na rostoucí poptávku po rychlém a spolehlivém přenosu dat mezi kontinenty. Systém byl navržen s ohledem na rostoucí provoz související s rozvojem umělé inteligence a
… více »Evropská komise zkoumá možnosti, jak přinutit členské státy Evropské unie, aby ze svých telekomunikačních sítí postupně vyloučily čínské dodavatele Huawei a ZTE. Místopředsedkyně EK Henna Virkkunenová chce změnit doporučení nepoužívat rizikové dodavatele při budování mobilních sítí z roku 2020 v právně závazný požadavek.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsané do programovacího jazyka Rust, již obsaženo v Ubuntu 25.10, bylo vydáno ve verzi 0.2.10. Opraveny jsou 2 bezpečnostní chyby.
Kaspersky pro Linux je nově k dispozici také pro domácí uživatele.
Společnost Avalonia UI oznámila, že pracuje na .NET MAUI pro Linux a webový prohlížeč. Vyzkoušet lze demo v prohlížeči. Když bude backend stabilní, bude vydán jako open source pod licencí MIT.
Byl vydán Mozilla Firefox 145.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Ukončena byla podpora 32bitového Firefoxu pro Linux. Přidána byla podpora Matrosky. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 145 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Lidé.cz (Wikipedie) jsou zpět jako sociální síť s "ambicí stát se místem pro kultivované debaty a bezpečným online prostředím".
Enter-PSSession -ComputerName \stanice5.domena.cz -Credential administrator -UseSSLVyskočí grafický prompt a po zadání hesla se připojí ke vzdálenému stroji přes powershell. S Ansible se mi to nepovede. Po volání jednoduchého win_ping je výsledek toto:
root@debian-backup:~/ansible_test# ansible windows -i hosts -m win_ping -vvvvvvvv
Using /root/ansible_test/ansible.cfg as config file
SSH password:
Loaded callback minimal of type stdout, v2.0
<\stanice5.domena.cz> ESTABLISH WINRM CONNECTION FOR USER: administrator on PORT 5986 TO stanice5.domena.cz
<\stanice5.domena.cz> WINRM CONNECT: transport=ssl endpoint=https://\\stanice5.domena.cz:5986/wsman
<\stanice5.domena.cz> WINRM CONNECTION ERROR: 401 Unauthorized.
Traceback (most recent call last):
File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/ansible/plugins/connection/winrm.py", line 134, in _winrm_connect
protocol.send_message('')
File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/protocol.py", line 193, in send_message
return self.transport.send_message(message)
File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/transport.py", line 125, in send_message
raise UnauthorizedError(transport='plaintext', message=ex.msg)
UnauthorizedError: 401 Unauthorized.
\stanice5.domena.cz | FAILED! => {
"failed": true,
"msg": "ssl: 401 Unauthorized."
konfigurace inventory je následující:
root@debian-backup:~/ansible_test# cat hosts [windows] \stanice5.domena.cz [windows:vars] ansible_user=administrator ansible_password=superheslo ansible_ssh_port=5986 ansible_connection=winrm ansible_winrm_server_cert_validation=ignoreNevíte někdo čím by to mohlo být? ansible jsem instaloval na Debian Wheezy pomocí: pip install ansible
root@debian-backup:~/ansible_test# ansible --version ansible 2.0.2.0 config file = /root/ansible_test/ansible.cfg configured module search path = Default w/o overridesansible.cfg jsem neměnil a postupoval jsem pomocí návodu https://docs.ansible.com/ansible/intro_windows.html (\stanice5.domena.cz jsem escapoval pomocí zpětného lomítka aby mi to vzal zdejší check) Díky za každou odpověď.
winrm set winrm/config/client/auth '@{Basic="true"}'
Auth
Basic = true
Digest = true
Kerberos = true
Negotiate = true
Certificate = true
CredSSP = false
winrm set winrm/config/service/auth '@{Basic="true"}'
Auth
Basic = true
Kerberos = true
Negotiate = true
Certificate = false
CredSSP = false
CbtHardeningLevel = Relaxed
To je vše.
Pak je výsledek win_ping takovýto
ansible windows -i hosts -m win_ping -v
Using /etc/ansible/ansible.cfg as config file
\stanice5.domena.cz | SUCCESS => {
"changed": false,
"ping": "pong"
}
Tiskni
Sdílej: