Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Snažil jsem se podat daňové přiznání pomocí Elektronické podatelny finančního úřadu s podpisem přes certifikát. Oficiálně jsou podporované i minoritní OS s prohlížečem s Java applety. Po několika hodinách výzkumů a neúspěšných pokusů jsem dospěl k názoru, že process podpisu vypadá tak, že se stáhne nedůvěryhodý (= nedůvěryhodně nepodepsaný) Java applet, který musí dostat hodně vysoká oprávnění ( plné čtení a zápis na disk, spouštění binárek, ... ) a do tohoto appletu se vloží privátní (!) klíč a následně je XML(?) podepsáno a odesláno. Z mého pohledu je tento proces za hranou přiměřené bezpečnostní paranoie, takže v mém případě ani k elektronickému podpisu ani nedošlo.
Nemáte někdo návod/skript k podepisu dokumentu a jeho odeslání, bez zmíněného appletu? Dokumentace je k dispozici. Dříve než budu vyvíjet něco vlastního, tak bych chtěl přepoužít nějaké existující řešení.
DíkyP.S. Oficiální podporu jsem už zkoušel. ( Odpověď byla jak z deníčku systémového administrátora )
Díky všem za odpovědi. Rozhodně mě posunuly kupředu. Mám debian +
firefox. Přesto že mám certifikát PostSignum vložený ve firefoxu
do certifikačních autorit, tak podpis appletu se nezobrazí a jeví
se jako nepodepsaný. Jako kdyby certifikáty FF nebyly čitelné pro
Javu. I jsem zkoušel do souboru
$HOME/.java/deployment/deployment.properties
vpravit certifikát PostSignum, ale stále výsledek stejný - podpis
apletu nejde zkontrolovat, resp. nic se nezobrazí.
I když povolím spouštění nedůvěryhodného apletu, tak při otvírání
certifikátu dojde k zamrznutí appletu. Zkoušel jsem i
ICEDTEAPLUGIN_DEBUG=true
a podle logu letí security
exception při čtení prvního adresáře z $HOME
.
Bude to chtít ještě chvíli zkoumání. Jak ohledně umístění certifkátů authorit, tak i oprávnění appletu.
P.S. Datovku nevlastním
Tiskni
Sdílej: