OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zkoušel jsem kdysi Rpi1 a bylo to tragicky slabé i na web,Co to znamená tragicky slabé i na web? Browsing je nejnáročnější věc, kterou na desktopu potřebuju provozovat, všechno ostatní je alespoň teoreticky možné offloadovat. A myslím, že to platí pro většinu liďí. Nebude to platit pro specializované desktopovéaplikace, ale tam se zase o rpi nebudeme vůbec bavit. No já jsem viděl nějakou ne až tak drahou šikovnou desku od asrocku, která dokonce jela na „laptopový“ zdroj. Tady to někdo ukazoval. Já jsem bohužel krátce předtím koupil jiný asrock bez této vlastnosti jako základ pro servřík (4x sata), ale jako desktop jsem ho nezkoušel ani jsem nezjišťoval detaily ohledně spotřeby.
Mam dobre zkusenosti s Toshiba SSD, nyni brandovane jako OCZ. Zkus napr. OCZ VX500 - testy viz.http://www.storagereview.com/toshiba_ocz_vx500_ssd_review. Crucial (s Marvell radicem) mi uz jednou umrel a umrel tak, ze jsem z nej nedostal ani bajt.
tak bych pak vyuzil ze KVM umoznuje pridelit jednu fyzickou grafickou kartu naprimo/vyhradne pro virtualto jsem ani nevedl. Provozuju KVM na serveru. A protoze jsem ted serverik stehoval domu, vyuzil bych to, ze bych si mohl zvirtualizovat KODI a pripojit k nemu pres HDMI TV
Tiskni
Sdílej: