abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    dnes 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 3
    23.5. 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (57%)
     (29%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 104 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 22.5. 14:43
    Rozcestník

    Dotaz: správa velkého množství iptables pravidel

    13.11.2016 13:31 fish | skóre: 22
    správa velkého množství iptables pravidel
    Přečteno: 380×
    Zdravím,

    jakým způsobem byste spravovali velké množství pravidel v iptables? Nejde o pravidla, na která jde aplikovat ipset, ale o rozvětvenou konfiguraci routeru. Rozhraní je momentálně 60+, pravidel okolo 1000. Výchozí pravidlo DROP a následně se pro každou službu explicitně povoluje komunikace jen pro konkrétní kombinaci if+src+dst+proto+port, plus odpovídající match v opačném směru. Ponechme stranou, proč to tak je.

    iptables volám skriptem a samozřejmě to v takovém množství už poměrně trvá (řádově vteřiny), což vede k narušení provozu. Nechci používat iptables-save / restore, protože ve skriptu můžu pohodlně udržovat komentáře, měnit interface / subnety pomocí proměnných, generovat opakující se bloky podle seznamu IP (to by zrovna přes ipset asi nahradit šlo) a můžu si obecně organizovat jeho obsah tak, abych se v tom na první pohled vyznal.

    Ovšem iptables-restore má nespornou výhodu v tom, že všechny pravidla předá netfilteru jako blok, takže jejich načtení je téměř okamžité.

    Zkoušel jsem pátrat a UFW zřejmě umí z vlastní konfigurace generovat buď podobný sled volání iptables nebo přímo formát pro iptables-restore, takže jeho načtení by mělo být rychlé, při zachování možnosti definovat pravidla v lépe čitelném souboru. Jen nevím, nakolik je UFW ověřený a poradí si s komplikovanějšími pravidly (používání set-mark a podobně).

    Máte s něčím praktickou zkušenost? UFW, firewalld nebo něco dalšího na co jsem zatím nenarazil?

    díky

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    13.11.2016 13:42 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: správa velkého množství iptables pravidel
    Neslo by vyuzit stare dobre pojmenovane chainy? Nemusel by jsi "prejizdet" cele iptables, ale konkretni bloky..
    13.11.2016 15:23 fish | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: správa velkého množství iptables pravidel
    Tak to částečně mám. Nejčastěji upravovanou část mám jako chain v odděleném skriptu, takže ho můžu volat sólo. Ale přišlo mi to jako provizorium, na to abych tak rozkouskoval celý ten hlavní skript. Takže nejdřív zkouším najít elegantnější řešení.

    Popravdě jsem zvažoval něco si na to napsat, co projde strukturu adresářů s dílčími skripty, založí chainy podle jejich názvů atd. Po prvním spuštění už by se daly ty bloky volat podle potřeby. Ale přijde mi zbytečný se do toho pouštět, pokud už by něco obdobnýho existovalo.
    Josef Kufner avatar 13.11.2016 15:43 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: správa velkého množství iptables pravidel
    Napadají mne tři možné přístupy.
    1. Omezit počet pravidel. Asi k tomu máš nějaký důvod, ale asi by stálo za zamyšlení, zda není lepší cesta. Možná by obecnější pravidla mohla významně zredukovat počet pravidel při zachování srovnatelné bezpečnosti.
    2. Můžeš skriptem generovat soubor ve formátu pro iptables-restore. Pak využiješ výhod skriptu i výhod rychlého zpracování všech pravidel najednou.
    3. Můžeš skriptem pomalu vytvořit dočasný nepoužívaný chain. Pak jen upravit pravidlo, které ho volá a starý chain vyhodit. Úprava pravidel bude stále pomalá, ale nebude to vadit provozu.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    13.11.2016 16:10 petzah | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: správa velkého množství iptables pravidel
    nftables to rescue (nftables wiki

    nftables scripting
    13.11.2016 17:29 fish | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: správa velkého množství iptables pravidel
    To vypadá dobře (a zároveň to dokazuje, že nejsem sám, kdo narazil na problém s možností skriptování pravidel). Bohužel v Debianu zatím jen jako backport. Aktuálně bych se potřeboval zaměřit na řešení pro stable a old-stable. Každopádně někde vyzkouším, díky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.