Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
# Vypnuti conntrack tabulky na prochazejici pakety *raw :PREROUTING ACCEPT [0:0] -A PREROUTING -d 10.0.0.1/32 -j ACCEPT -A PREROUTING -j CT --notrack COMMITTo je sice funkční, ale vůbec se mi to nelíbí. Ten stroj má stovky vlanů a na každym jinou adresu. Musím je teda mít všechny vyjmenovaný jako ACCEPT, aby nespadly do NOTRACKu. To mi připadá hloupý a nepřehledný. Nedá se prostě nějak vypnout conntrack pro FORWARD, aniž by se tím vypnul pro INPUT? Pro OUTPUT se to dá nastavovat zvlášť, pro INPUT jsem to ale bohužel zatím nevyřešil. A tak všechny příchozí packety zkončí v conntracku ať už směřují do FORWARDu nebo do INPUTU.
-A PREROUTING -d LOCAL -j ACCEPT
kde by "-d LOCAL" matchovalo vsechny packety co maj v dst nekterou z adres, ktery jsou na lokalnich interfacech.
-A PREROUTING -m addrtype --src-type LOCAL -j ACCEPT -A PREROUTING -m addrtype --dst-type LOCAL -j ACCEPT
--limit-iface-in
nebo --limit-iface-out
. Ale znamená to route lookup pro každý paket, což na stroji s takovým množstvím adres nemusí být moc efektivní (ale samozřejmě pořád mnohem efektivnější než chain se stovkami pravidel).
Manuálová stránka iptables-extensions(8)
je dost neurčitá:
This module matches packets based on their address type. Address types are used within the kernel networking stack and categorize addresses into various groups. The exact definition of that group depends on the specific layer three protocol.
…
LOCAL
a local address
To je skutečně dost nejednoznačné. Při troše fantazie se to, že jde o route lookup, dá uhodnout z toho, že další možné hodnoty jsou UNICAST
, MULTICAST
, BROADCAST
, ANYCAST
, BLACKHOLE
, UNREACHABLE
, PROHIBIT
, THROW
, NAT
a XRESOLVE
(poslední tři zcela bez popisu). Ale stejně jsem se radši podíval do zdrojáku, abych si byl jistý.
Přesně k tomuhle slouží ipset:
ipset create myaddr hash:ip ipset add myaddr 10.0.0.1 ... (další stovky řádků s ostatními adresami) iptables -A PREROUTING -m set --match-set myaddr dst -j ACCEPT
Pokud se všechny ty adresy vejdou do jednoho /16 rozsahu, bude efektivnější použít (např.)
ipset create myaddr bitmap:ip range 10.0.0.0/16
Tiskni
Sdílej: