Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
# Vypnuti conntrack tabulky na prochazejici pakety *raw :PREROUTING ACCEPT [0:0] -A PREROUTING -d 10.0.0.1/32 -j ACCEPT -A PREROUTING -j CT --notrack COMMITTo je sice funkční, ale vůbec se mi to nelíbí. Ten stroj má stovky vlanů a na každym jinou adresu. Musím je teda mít všechny vyjmenovaný jako ACCEPT, aby nespadly do NOTRACKu. To mi připadá hloupý a nepřehledný. Nedá se prostě nějak vypnout conntrack pro FORWARD, aniž by se tím vypnul pro INPUT? Pro OUTPUT se to dá nastavovat zvlášť, pro INPUT jsem to ale bohužel zatím nevyřešil. A tak všechny příchozí packety zkončí v conntracku ať už směřují do FORWARDu nebo do INPUTU.
-A PREROUTING -d LOCAL -j ACCEPT
kde by "-d LOCAL" matchovalo vsechny packety co maj v dst nekterou z adres, ktery jsou na lokalnich interfacech.
-A PREROUTING -m addrtype --src-type LOCAL -j ACCEPT -A PREROUTING -m addrtype --dst-type LOCAL -j ACCEPT
--limit-iface-in
nebo --limit-iface-out
. Ale znamená to route lookup pro každý paket, což na stroji s takovým množstvím adres nemusí být moc efektivní (ale samozřejmě pořád mnohem efektivnější než chain se stovkami pravidel).
Manuálová stránka iptables-extensions(8)
je dost neurčitá:
This module matches packets based on their address type. Address types are used within the kernel networking stack and categorize addresses into various groups. The exact definition of that group depends on the specific layer three protocol.
…
LOCAL
a local address
To je skutečně dost nejednoznačné. Při troše fantazie se to, že jde o route lookup, dá uhodnout z toho, že další možné hodnoty jsou UNICAST
, MULTICAST
, BROADCAST
, ANYCAST
, BLACKHOLE
, UNREACHABLE
, PROHIBIT
, THROW
, NAT
a XRESOLVE
(poslední tři zcela bez popisu). Ale stejně jsem se radši podíval do zdrojáku, abych si byl jistý.
Přesně k tomuhle slouží ipset:
ipset create myaddr hash:ip ipset add myaddr 10.0.0.1 ... (další stovky řádků s ostatními adresami) iptables -A PREROUTING -m set --match-set myaddr dst -j ACCEPT
Pokud se všechny ty adresy vejdou do jednoho /16 rozsahu, bude efektivnější použít (např.)
ipset create myaddr bitmap:ip range 10.0.0.0/16
Tiskni
Sdílej: