Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Posledních několik týdnů sleduju, že mi občas nefunguje skrolování myší. Teď jsem zjistil, že problém je jen s Qt5 aplikacemi, což mi s KDE začíná vadit. Qt4, GTK a jiné aplikace fungují bez problémů, xev
zobrazí události ze všech tlačítek.
Pátral jsem a našel QTBUG-38169. Výstup xinput --list --long
ukazuje správné Button labels, takže Qt5 by mělo správně detekovat vše z myši přes XInput 2.x.
V QTBUG-40829 jsem narazil na radu spustit aplikaci např. takto: QT_XCB_DEBUG_XINPUT=1 QT_XCB_DEBUG_XINPUT_DEVICES=1 kwrite
, že to bude logovat spoustu událostí, no u mě ani ťuk, jen získání/ztráta fokusu okna a na začátku to vypsalo, že rozpoznal "valuator" pro vertikální i horizontální scrolling (mám naklápěcí kolečko)...
Mám multiseat konfiguraci, tak jsem se zkusil příhlásit na druhý seat, tam ale vše funguje. Zkusil jsem tedy jiného uživatele přihlásit na můj seat, ale měl stejný problém jako já. Takže to asi nebude ani problém v nastavení prostředí (alespoň to uložené v /home).
Vzhledem k tomu, že tak viditelný problém po pár týdnech nikdo nefixnul, bude problém asi u mě, ne v upstreamu.
Jsem v koncích. Nějaké další tipy, kde hledat problém?
Pro úplnost: mám aktuální Arch Linux s jádrem 4.9.6, starý gdm 2.20 (kvůli multiseat loginu), xorg-server 1.19.1, xorg-xinput 1.6.2, Qt5 5.8.0, myš Genius Ergo 525V používá evdev X driver (vynuceno přes xorg.conf), ...
Odpovím si sám, kdyby náhodou někdo řešil podobný problém...
Po několika marných pokusech zafungovala jednoduchá změna v xorg.conf
. Původně jsem měl všechny myši i klávesnice přes evdev
driver. Stačilo driver u myši na seat1
(ten s problémem) změnit na libinput
, toť vše.
Jelikož nemám rád nekozistenci, zkusil jsem přepnout na libinput
i myš na hlavním seat0
, to ale vedlo k plně nefunkční myši.
Co je za tím? Fakt netuším.
Tiskni
Sdílej: