abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: Praktické řešení btrfs s ohledem na ransomware

    7.3.2017 15:36 jik
    Praktické řešení btrfs s ohledem na ransomware
    Přečteno: 298×
    Zdravím, chci postavit file server s určitou odolností vůči ransomware. Prosím napište, jaké s tím máte zkušenosti - jak často a jak vytváříte snímky, jak dlouho je udržujete, na co je potřeba dávat pozor atd.

    Odpovědi

    7.3.2017 15:48 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Praktické řešení btrfs s ohledem na ransomware
    To dost záleží na tom, co na ten fileserver budeš ukládat a o jakou dobu si můžeš (chceš) dovolit přijít. Na data která se prakticky nebudou měnit (sbírka hudby a filmů) ti asi stačí snapshot každý den, na stranu druhou se dost sporadicky stane že by nějaký snapshot ukrojil něco z kapacity disku.

    U dokumentů budeš chtít pravděpodobně častější, ale zase ty soubory tolik nezaberou :) Takže asi ideálně subvolumes podle typu dat a snapshoty nastavit na rychlost podle důležitosti dat. Ransomware pak poznáš jednoduše tak, že se ti jednorázově prakticky zduplikuje využité místo. Pak po odvirování stroje co na to měl přístup prostě obnovíš poslední normální snapshoty a jedeš vesele dál :)

    Mimochodem, ty rozdílové snapshoty nic moc neukrojí ani při běžném použití. Na svém domácím PC je mám nastavené na každou půlhodinu (/home/ subvolume) a nějak zvlášť mě to neomezuje… Za pár měsíců co to tak mám jsem ještě neměla potřebu čistit staré snapshoty :)

    Jo a pochopitelně na tom fileserveru nastav btrfs v RAID režimu (jiném než 0), ale to ti snad říkat nemusím :D
    7.3.2017 16:17 panCHrz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Praktické řešení btrfs s ohledem na ransomware
    Jen doplním. Pokud budeš používat Sambu a vfs object shadow_copy2 pro stínové kopie, je vhodné vytvářet ty snapshoty readonly. Jinak ti budou na ....
    7.3.2017 17:18 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Praktické řešení btrfs s ohledem na ransomware
    Díky za doplnění. Tu funkci nepoužívám, tak mě nenapadlo že odhaluje snapshoty pripojenemu OS :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.