sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Zdravím všechny usery, měl bych k Vám dotaz, který se týká spouštění aplikací pro windows z disku, který je součástí PC ale běží na něm windows. Počítač je v dualbootu a potřeboval bych využívat všechny funkce, o které jsem pod linuxem ochuzen (tj. HW akcelerace grafické karty a podobně). Prograny pod windows by měly zůstat v původním nastavení tak, aby pod windows mohly dále pracovat bezchybně.
Řešil jste někdy někdo něco podobného? Můžete někdo podat radu, kterou bych mohl využít? Za odpovědi díky.
WINE REGISTRY Version 2 ;; All keys relative to \\Machine #arch=win64 [Software\\Classes\\*\\shellex\\ContextMenuHandlers] 1473702492 5770050 #time=1d20d1dd4fda142Takže jedna "databáze" klíčů nepůjde ani přímo použít pro druhý systém. Dále spousta software potřebuje různé ruční nastavení systémových knihoven wine, popřípadě instalaci specifické verze (.net například). To by nejspíš rozhodilo nastavení. Nejjednodušší řešení bude prostě nainstalovat to dvakrát
Díky PC2000, mám ale malý problém a netuším, jak ho řešit. Na jedny kna jde nainstalovat Adobe jen jednou ... Máš tucha, co s tím? :-|
hm hm hm .... tak takhle sem to před lety udělal .... :D
Trošku vzpomínám, že se mi pod tučňákem podařilo rozběhat celý okna a to bez wirtualboxu anebo jinýho emulátoru ...
Aaasi to zase prubnu
Můžeš podat víc informací anebo případně nějakej link s návodem? Případně dík chlape.
Tiskni
Sdílej: