Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
vlastním router D-link DIR-657 (verze hardware A1) a chtěl bych do něj dostat OpenWrt. Oficiálně není žádnou verzí OpenWrt tento router podporován.
Když jsem zjistil, že lze k tomuto routeru stáhnout "GPL Source Code", tak jsem zajásal. Dokonce jsem našel stránku, kde se někdo chlubil, že pomocí tohoto "GPL Tool Chainu" sestavil úspěšně firmware pro tento router. Bohužel už ji nemůžu najít. Bohužel je tento "Tool Chain" zkompilován pro i686 a já mám x86_64 (Arch Linux), takže mi je/byl celkem k ničemu. Asi by to šlo nějak "přečůrat" přes multilib, ale k tomu jsem se ani nedostal.
S pomocí Intertnetu jsem "vypátral" (boužel přes telnet, resp. ssh to nešlo, pokaždé "connection refused".), že tento router je osazen SoC Ubicom IP7160U (jedná se o architekturu ubicom32).
Tak jsem zájásal po druhé: Objevil jsem stránky, které "nabízejí" Ubicom32 Tool Chain Jenže ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se mi tento "Tool Chain" nepodařilo sestavit (popis problémů by vydal na samostatný dotaz).
Takže bych se chtěl na závěr zeptat: Pokoušel se někdo z vás o něco podobného/stejného a byl úspěšnější než já? Nemusí jít přímo o značku D-Link, stačí stejná architektura ubicom32. Sdílejte prosím svoje poznatky! Děkuji.
Tiskni
Sdílej: