Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
usrjquota=aquota.user,grpjquota=aquota.group,jqfmt=vfsv1
getent passwd
je normálně v systému vidím a mohu s nimi pracovat, místní přihlášení ale povoleno nemají*** Hlášení pro kvóty uživatel na zařízení /dev/md1 Doba odkladu bloků: 7dnů, Doba odkladu i-uzlů: 7dnů Limity bloků Limity souborů Uživatel užito měkký pevný odklad užito měkký pevný odklad ---------------------------------------------------------------------- ota -- 636 1024 20480 1 0 0Když nyní jako uživatel ota chci nahrát soubor o velikosti 500 kB, už mne to nepustí s hlášením, že na to nemám dostatek volného místa. Pokud někdo tušíte, kde by mohl být zakopaný pes, budu vděčný.
dd
čkem zaflákat vlastní adresář. Když dosáhnu kvóty, dd
zdechne a při dalším spuštění obdržím dd: failed to open ‘test4.dat’: Disk quota exceeded
. Jsa mimo kancl to nemůžu vyzkoušet z Windowsí stanice, ale pokud se do skoro obsazeného adresáře pokusím něco nakopírovat smb protokolem, přes limit mě to taky nepustí. Máš možnost to aspoň zkušebně rozjet na XFSku místo Ext4?
/dev/mapper/storage_encrypted /mnt/storage xfs defaults,usrquota,prjquota 0 0/etc/projects
59:/mnt/storage/home/user_1 60:/mnt/storage/home/user_2 61:/mnt/storage/home/user_3 .../etc/projid
xfspr_user_1:59 xfspr_user_2:60 xfspr_user_3:61 ...Relevantní kus bashího skriptu, kterým vytvářím uživatelské adresáře, nastavuji práva atp.
# Zjisti současné nejvyšší ID XFS projektu MAX_CURR_PRID=$(awk -F":" '{ print $2 }' /etc/projid | sort -nr | head -n1) if [[ -z "$MAX_CURR_PRID" ]]; then MAX_CURR_PRID=58 else if ! [[ $MAX_CURR_PRID =~ $ISNUM_RE ]]; then echo "Unexpected non-numeric value as project ID." echo "Please correct the problem and set the XFS quotas manually." exit fi fi # Nastav nové ID projektu a jeho jméno MAX_CURR_PRID=$((MAX_CURR_PRID+1)) XFS_PROJECTNAME="$XFS_PR_PREFIX$USERNAME" # Uprav příslušné konfiguráky echo $XFS_PROJECTNAME:$MAX_CURR_PRID >> /etc/projid echo $MAX_CURR_PRID:"$USER_HOME_DIR" >> /etc/projects # Zaregistruj projekt ve správě kvót xfs_quota -x -c "project -s $XFS_PROJECTNAME" "$STORAGE_ROOT" # Nastav limit pro uživatelský /home xfs_quota -x -c "limit -p bsoft=10g bhard=10g $XFS_PROJECTNAME" "$STORAGE_ROOT" # Nastav celkový limit pro uživatele (10 G v /home, 12 G celkem) xfs_quota -x -c "limit -u bsoft=12g bhard=12g $USERNAME" "$STORAGE_ROOT"Uživatelé mají právo zapisovat do více sdílených adresářů, proto kromě ID uživatele používám ještě kvóty dle projektů. Ve výsledku může uživatel zapsat do svého
/home
maximálně 10 GB a celkově 12 GB. Funguje to, protože /home
je v adresářové struktuře uvnitř rootu projektu.
xfs_quota
hlásí překročení soft kvóty správně.
df
na adresáři připojeném ručně CIFSem ukazují, kolik místa zbývá oddílu, kde se sdílený adresář na serveru nachází. Bohužel mě nenapadá, co by se s tím dalo dělat.
Tiskni
Sdílej: