OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Když je na místním PC spuštěno Lubuntu, po otevření Grsync a nastavení položky Source and Destination - Otevřít je sloupci Místa i vzdálený adresář (příloha) a vše funguje jak má.
Když je na místním PC spuštěný Linux Mint (KDE) správce souborů Dolphin, tak se ve sloupci místa vzdálené adresáře vůbec nezobrazí (příloha). Ani v adresáři /run/user/0/gvfs není zobrazena vzdálený adresářVěděl by někdo jak postupovat? Díky.
Na Lubuntu spustím rsync i z terminálu příkazem opsaným z Grsync
rsync -r -t -v --progress -s /run/user/0/gvfs/smb-share:server=malina,share=recordings/Pokus/ /root/Videa
Log nemůžu poskytnout, protože ten vzdálený adresář tam ani nenaklikám když v nabídce Grsync nejsou Místa v síti.
Připojit sdílené adresáře vzdáleného PC (Malina) do /etc/fstab (v /home/pavel vytvořit nejdříve adresář Malina) Při tomto řešení budou připojeny automaticky po startu PC.
//10.0.0.13/recordings /home/pavel/Malina cifs rw,workgroup=WORKGROUP,auto,user=root,password=openelec,iocharset=utf8 0 0
nebo je ručně připojovat v terminálu nebo v bash scriptu
mount -t cifs -o username=root,password=openelec,rw //10.0.0.13/recordings "/home/pavel/Malina"
Tím pádem už není potřeba instalovat PCManFM (viz výše) a všechno může fungovat automaticky s cronem ev.na jeden klik.
Tiskni
Sdílej: