Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Stručně: ssllabs.com mi u mého webu tomovo.cz hlásí "Unable to connect to the server" přes IPv6. IPv4 jede bez problémů s výsledkem A+.
Mohl by tu nějaký zkušený síťař provést pár skenů a nadhodit, co by mohlo být špatně?
Detaily: Z práce se na web i ostatní služby dostanu oběma protokoly. Na serveru mám IPv6 konektivitu přes 6to4 tunel. Veřejnou IPv4 adresu nemám přímo na své síťovce. Firewall - ip6tables je dočasně plně otevřen, iptables propustí ipv6(41) protokol i porty 80 a 443 (ověřeno přes "nmap -6 -T4 -A -Pn -p80,443 www.tomovo.cz"). SSL certifikát jsem nedávno změnil na Let's Encrypt, ale i s předchozím od StartSSL se to chovalo stejně. Web server je Apache 2.4 běžící na Arch linuxu. Obratem dodám další info, řekněte si jaké.
Už s tím válčím přes rok (vždy po promarněném víkendu to na pár měsíců odložím). Říkal jsem si, že to nebude na mé straně, ale teď po výměně certifikátu nechce ani Let's Encrypt dokončit validaci přes IPv6...
Řešení dotazu:
Jak přesně to poslechnout? Logy z Apache obsahují od Qualysu jen přístup přes IPv4...
Webovky se mi v prohlížeči zobrazí, firewall při logování všeho, co jde do drop a reject, nezahodí nic podezřelého. Začínám mít fakt pocit, že je něco špatně u Qualysu.
Rozbité směrování někde po cestě. Řada sítí vůbec neví, kam směrovat 2002::/16. Qualys, který je připojen přes Centurylink, asi bude jeden z nich. I větší ryby, třeba Amazon, to neumí. Jediná cesta je napsat jim, že to mají rozbité. Ostatně ani Qualys, ani Centurylink nemají vlastní web dostupný přes IPv6 (pro nikoho). I když Centurylink inzeruje IPv6, které funguje, takže asi asi bych hledal problém v Qualysu.
Taky používám 6to4 a taky s tím občas bojuji. Vtipné je, že se opravené sítě mají tendenci po nějaké době se opět rozbít. Tipuji, že nikdo nechce šířit 2002::/16 přes BGP, takže se to často řeší nějakou statickou routou, která samozřejmě po čase degraduje do smyčky.
Můžu se spolehnout aspoň na to, že můj ISP to má dobře, když pro mě všechny služby fungují?
Teď jsem zkusil pohledat 6to4 ve spojitosti s Let's Encrypt, který s IPv6 problém nemá, a vypadá to, že to vyřešili po svém.
Tiskni
Sdílej: