Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Stručně: ssllabs.com mi u mého webu tomovo.cz hlásí "Unable to connect to the server" přes IPv6. IPv4 jede bez problémů s výsledkem A+.
Mohl by tu nějaký zkušený síťař provést pár skenů a nadhodit, co by mohlo být špatně?
Detaily: Z práce se na web i ostatní služby dostanu oběma protokoly. Na serveru mám IPv6 konektivitu přes 6to4 tunel. Veřejnou IPv4 adresu nemám přímo na své síťovce. Firewall - ip6tables je dočasně plně otevřen, iptables propustí ipv6(41) protokol i porty 80 a 443 (ověřeno přes "nmap -6 -T4 -A -Pn -p80,443 www.tomovo.cz"). SSL certifikát jsem nedávno změnil na Let's Encrypt, ale i s předchozím od StartSSL se to chovalo stejně. Web server je Apache 2.4 běžící na Arch linuxu. Obratem dodám další info, řekněte si jaké.
Už s tím válčím přes rok (vždy po promarněném víkendu to na pár měsíců odložím). Říkal jsem si, že to nebude na mé straně, ale teď po výměně certifikátu nechce ani Let's Encrypt dokončit validaci přes IPv6...
Řešení dotazu:
Jak přesně to poslechnout? Logy z Apache obsahují od Qualysu jen přístup přes IPv4...
Webovky se mi v prohlížeči zobrazí, firewall při logování všeho, co jde do drop a reject, nezahodí nic podezřelého. Začínám mít fakt pocit, že je něco špatně u Qualysu.
Rozbité směrování někde po cestě. Řada sítí vůbec neví, kam směrovat 2002::/16. Qualys, který je připojen přes Centurylink, asi bude jeden z nich. I větší ryby, třeba Amazon, to neumí. Jediná cesta je napsat jim, že to mají rozbité. Ostatně ani Qualys, ani Centurylink nemají vlastní web dostupný přes IPv6 (pro nikoho). I když Centurylink inzeruje IPv6, které funguje, takže asi asi bych hledal problém v Qualysu.
Taky používám 6to4 a taky s tím občas bojuji. Vtipné je, že se opravené sítě mají tendenci po nějaké době se opět rozbít. Tipuji, že nikdo nechce šířit 2002::/16 přes BGP, takže se to často řeší nějakou statickou routou, která samozřejmě po čase degraduje do smyčky.
Můžu se spolehnout aspoň na to, že můj ISP to má dobře, když pro mě všechny služby fungují?
Teď jsem zkusil pohledat 6to4 ve spojitosti s Let's Encrypt, který s IPv6 problém nemá, a vypadá to, že to vyřešili po svém.
Tiskni
Sdílej: