Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím, ačkoliv jsem Googloval a našel i návody, nedaří se realizace a tak s takovou drobností se jdu poradit. V podstatě nejde o nic víc než u malého serveru bootovat pomocí USB (interní port v serveru) OS z SSD disku (normálně z této pozice bootovat server neumí). Je to ověřené, má to takto mnoho uživatelů tohoto serveru, ale něco dělám špatně a tak se mi nedaří. Postupoval jsem podle návodu a následoval tyto kroky:
1. Create a 128 mb partion at the start of the USB
fdisk /dev/sdd... use 'n' to create a partition
mkfs -t ext2 /dev/sdd1
mkdir /tmp/myusb
mount /dev/sdd1 /tmp/myusb
mkdir /tmp/myusb/boot
2. Install grub to the USB, making sure the boot directory is on the USB drive:
grub-install --boot-directory=/tmp/myusb/boot /dev/sdd
3. Update the grub config, outputting to the USB.
update-grub --output=/tmp/myusb/boot/grub/grub.cfg
Jediný rozdíl je v tom, že v mém případě (nevím proč) se interní USB načetlo jako SDA (partition sda1) a SSD disk byl SDB. Vše v pořádku, bez chyb, viděl jsem jak Grub se našel a přepsaly se záznamy na USB flashku. Poté jsem restartoval a server jen hodil pokus o boot z USB a hned jel dál...
Nejprve jsem si myslel, že mám prostě a jednoduše nekompatibilní USB flashku, tak jsem zkusil jinou a pak ještě další dvě. Stále stejný výsledek. Zkusil jsem na jednu z nich přes UnetBootin vytvořit live CD Ubuntu a to server chytil napoprvé a hned distro i spustil. Takže USB funguje, bootování z USB je nastaveno správně, ale je chyba v postupu jak vytvářím USB boot. Jakoby chyběl nějaký příznak pro bootování, nebo tak něco? Napadá někoho co je špatně a co jsem opominul při vytváření bootovacího USB?
Předem díky za rady, asi mi uniká nějaká naprostá prkotina nebo samozřejmost.
Řešení dotazu:
nebo se musí jako OS použít Widle apod.Tým "a pod" myslíš inštaláciu 64bit Linuxu v UEFI móde?
Tiskni
Sdílej: