V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím, ačkoliv jsem Googloval a našel i návody, nedaří se realizace a tak s takovou drobností se jdu poradit. V podstatě nejde o nic víc než u malého serveru bootovat pomocí USB (interní port v serveru) OS z SSD disku (normálně z této pozice bootovat server neumí). Je to ověřené, má to takto mnoho uživatelů tohoto serveru, ale něco dělám špatně a tak se mi nedaří. Postupoval jsem podle návodu a následoval tyto kroky:
1. Create a 128 mb partion at the start of the USB
fdisk /dev/sdd... use 'n' to create a partition
mkfs -t ext2 /dev/sdd1
mkdir /tmp/myusb
mount /dev/sdd1 /tmp/myusb
mkdir /tmp/myusb/boot
2. Install grub to the USB, making sure the boot directory is on the USB drive:
grub-install --boot-directory=/tmp/myusb/boot /dev/sdd
3. Update the grub config, outputting to the USB.
update-grub --output=/tmp/myusb/boot/grub/grub.cfg
Jediný rozdíl je v tom, že v mém případě (nevím proč) se interní USB načetlo jako SDA (partition sda1) a SSD disk byl SDB. Vše v pořádku, bez chyb, viděl jsem jak Grub se našel a přepsaly se záznamy na USB flashku. Poté jsem restartoval a server jen hodil pokus o boot z USB a hned jel dál...
Nejprve jsem si myslel, že mám prostě a jednoduše nekompatibilní USB flashku, tak jsem zkusil jinou a pak ještě další dvě. Stále stejný výsledek. Zkusil jsem na jednu z nich přes UnetBootin vytvořit live CD Ubuntu a to server chytil napoprvé a hned distro i spustil. Takže USB funguje, bootování z USB je nastaveno správně, ale je chyba v postupu jak vytvářím USB boot. Jakoby chyběl nějaký příznak pro bootování, nebo tak něco? Napadá někoho co je špatně a co jsem opominul při vytváření bootovacího USB?
Předem díky za rady, asi mi uniká nějaká naprostá prkotina nebo samozřejmost.
Řešení dotazu:
nebo se musí jako OS použít Widle apod.Tým "a pod" myslíš inštaláciu 64bit Linuxu v UEFI móde?
Tiskni
Sdílej: