V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
1) V první řadě, disk zálohovacího PC nebude v síti ze žádného zařízení přístupný
2) Každou noc se zálohovací PC přihlásí k NASu. Na NASu i disku zálohovacího PC bych měl různě rozmístěné malé soubory a adresáře, se kterými nebudu nijak hýbat. Zálohovací PC v první řadě provede porovnání těchto souborů (ochrana před ransomware)
3) Pokud budou mezi soubory rozdíly, operace se přeruší. Ideální by bylo, kdyby mě o problému zálohovací PC informoval, např. mailem
4) Pokud budou soubory shodné, provede zálohovací PC samotnou synchronizaci = vytvoří zrcadlo (nové soubory nakopíruje, změněné přepíše a odstraněné odstraní)
5) Hned poté z tohoto zrcadla na stejném disku vytvoří archivační zálohu (do jednoho souboru). Ideální by bylo, kdyby se první záloha vytvořila plná a dále už jen přírůstky nebo rozdíly a po např. 30 takových zálohách by se vytvořila nová plná, atd. Když by se navíc nechávaly např. poslední tři plné zálohy vč. všech příslušných přírůstkových/rozdílových a starší by se mazaly, bylo by to úplně geniální.
Moc Vám oběma děkuji. Sice z toho zatím zrovna moudrý nejsem, ale aspoň vím, jakým směrem se vydat. :)
A omlouvám se za ten paskvil v prvním příspěvku, měl jsem to přehledně členěný, ale nečekal jsem, že po odeslání přísppěvku se to takhle spojí dohromady. A editovat už to nejde (teď už vím, že povinný náhled před odesláním má svůj smysl...)
Tiskni
Sdílej: