Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Máte štěstí, že jdu zrovna kolem :D Dělám to takhle:
\begin{document}
%-----------------------------------------------------------------------------80
\begin{frame}
\titlepage
\end{frame}
\addtobeamertemplate{frametitle}{}{%
\begin{textblock*}{0.09\linewidth}(0.94\linewidth,-0.15\textheight)
%\textblockcolour{red} %Kontrolni ramecek
\includegraphics[width=1\textwidth]{Obrazky/VSBlogo.pdf}
\end{textblock*}}
%-----------------------------------------------------------------------------80
% \section*{Content}
Kontrolní rámeček je z důvodu, kdy je obrázek třeba průhledný, tak abych věděl jeho reálné proporce. Se těmi třemi parametry "{0.09\linewidth}(0.94\linewidth,-0.15\textheight)" se pak musí experimentovat.
\documentclass{beamer} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} \usepackage{graphicx} \usepackage{hyperref} \usetheme{Warsaw} \usecolortheme{whale} \usefonttheme{default} \title{Logo v záhlaví} \subtitle{Testujeme} \author{jsk} \date{\today} \begin{document} %-----------------------------------------------------------------------------80 \begin{frame} \maketitle \end{frame} \addtobeamertemplate{frametitle}{}{% \begin{textblock*}{0.09\linewidth}(0.94\linewidth,-0.15\textheight) %\textblockcolour{red} %Kontrolni ramecek \includegraphics[width=1\textwidth]{log.pdf} \end{textblock*}} %-----------------------------------------------------------------------------80 % \section*{Content} \begin{frame}[allowframebreaks] \tableofcontents \end{frame} \section{Jednička} \begin{frame} kde jsou a jak na to \end{frame} \section{Dvojka} \begin{frame} kde jsou a jak na to \end{frame} \end{document}
\usepackage{textpos}
a pak se musí použít název framu \begin{frame}{Název}
Další možností je předefinovat headline
viz Modifying the headline width in Beamer Warsaw něco jako:
\documentclass{beamer} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} \usepackage{graphicx} \usepackage{hyperref} \usetheme{Warsaw} \usecolortheme{whale} \usefonttheme{default} \title{Logo v záhlaví} \subtitle{Testujeme } \author{jsk} \date{\today} \makeatletter \setbeamertemplate{headline}{ \leavevmode% \@tempdimb=2.4375ex% \ifnum\beamer@subsectionmax<\beamer@sectionmax% \multiply\@tempdimb by\beamer@sectionmax% \else% \multiply\@tempdimb by\beamer@subsectionmax% \fi% \ifdim\@tempdimb>0pt% \advance\@tempdimb by 1.825ex% \begin{beamercolorbox}[wd=.5\paperwidth,ht=\@tempdimb]{section in head/foot}% \vbox to\@tempdimb{\vfil\insertsectionnavigation{.5\paperwidth}\vfil} \end{beamercolorbox}% \begin{beamercolorbox}[wd=.45\paperwidth,ht=\@tempdimb]{subsection in head/foot}% \vbox to\@tempdimb{\vfil\insertsubsectionnavigation{.5\paperwidth}\vfil% } \end{beamercolorbox}% \begin{beamercolorbox}[wd=.05\paperwidth,ht=\@tempdimb]{subsection in head/foot}% \vbox to\@tempdimb{ \vfil\includegraphics[height=\@tempdimb]{logo.jpg}\vfil } \end{beamercolorbox}% \fi } \makeatother \begin{document} %-----------------------------------------------------------------------------80 \begin{frame} \maketitle \end{frame} \begin{frame}[allowframebreaks] \tableofcontents \end{frame} \section{Jednička} \begin{frame}{pok} kde jsou a jak na to \end{frame} \section{Dvojka} \begin{frame} kde jsou a jak na to \end{frame} \end{document}
Ano, chybí balík, zapomněl jsem na to. Jinak ještě by se mohly hodit tyto:
\usepackage{lmodern}
\usepackage[utf8x]{inputenc}
\usepackage{textpos}
\usepackage{graphicx}
\usepackage{fixltx2e} %for upper and lower index
\usepackage{ulem} %For deleted-line text, usage: \sout{strikethrough} test
Tiskni
Sdílej: