Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
BootCurrent: 0000
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0000
Boot0000* neon HD(1,GPT,8692fe4f-642d-4909-9bb9-09c527b46593,0x800,0x81000)/File(\EFI\neon\shimx64.efi)
pepan:~$
spustil několikrát W10 a bootovaní z Neonu úplně zmizelo a v biosu po něm není ani stopy. Z live Neonu jsem nabootoval spustil efibotmgr a výstup je naprosto stejný! Znovu jsem zkusil pomocí fsarchiveru obnovit z funkční zálohy EFI partišnu i system, ale v biosu po bootu disku s Neonem (ani Grubu)ani stopa. Bohužel jako bfu to umím opravit záchranným cd, které to automaticky opraví, ale nevím jak -:) a nebo pomůže jenom přeinstalování. Asi fakt se něco přepíše na základní desce.
Efibootmgr vypisuje bootovací proměnné. Ty nejsou uloženy na disku, ale v EEPROM paměti spolu s nastavím firmwaru. Jestli vám mizí, tak vám je někdo maže. Buď Windows nebo dokonce samotný firmware. Tak jako se dají vypsat, tak se dají pomocí efibootmgr opět vytvořit. Zhruba nějak takto:
efibootmgr -c -b 0 --disk /dev/foo --part 1 --label neon --loader '\EFI\neon\shimx64.efi'
Asi bude třeba použít jiné číslo proměnné u parametru -b (proměnné nelze přepisovat, jen mazat a vytvářet) a hodnotu --disk dle vašeho systému.
Samozřejmě řešení je zjistit, kdo proměnné maže, zjistit, jestli to není dokumentované chování, a případně reklamovat u výrobce.
Potom stačí ze šuplíku spustit Win10 a PC vypnout."Vypnout" ve Windows 10 bohužel nic nevypíná, ale hibernuje.
Tiskni
Sdílej: