abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Dotaz: Linux cluster - stonith / fencing

    28.2.2018 13:40 Odpadlik
    Linux cluster - stonith / fencing
    Přečteno: 497×
    Není tu náhodou někdo kdo rozumí clusterům, konkrétně pacemaker/stonith/fencing? Docela rád bych věděl, proč je třeba u HA clusteru s GFS2 nutno toto konfigurovat...

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    28.2.2018 14:40 DarkKnight | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Co udela cluster, kdyz se spojeni prerusi mezi jednotlivymi uzly? Da se predpokladat, ze i kdyz ma node minoritni quorum, tak porad na nej muze nekdo zkusit zapsat, cimz by doslo k nekonzistenci dat (ktera jsou platna, na prvni casti rozpadleho clusteru, nebo na druhe?).

    Z tohoto duvodu se prave aplikuje STONITH - pokud nema ta cast rozpadleho clusteru majoritni quorum, zabij ho (neresi problemy, kdy se rozpoji vsechny uzly najednou). To je i duvod, proc se u dvouuzlovych clusteru (velmi pitomy napad - kvuli split-brainu) STONITH vypina.
    28.2.2018 14:54 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    To je sice pravda, ale v případě HA clusteru je to k ničemu. GFS2 je sdílený FS - tzn tam se předpokládá, že resource užívají oba uzly zároveň. Tj můj dotaz to neodpovídá.
    28.2.2018 16:44 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    GFS2 sice může být sdílený FS, ale to ještě neznamená, že je schopný dlouhodobě bezpečného provozu bez spojení mezi jednotlivými uzly. Podle dokumentace to vypadá, že nody které ztratí quorum přestanou pracovat, ale nenašel jsem co to přesně znamená - pokud zůstanou read-only, můžou aplikace vidět zastaralá data, což je problém pokud někdo (klienti aplikací s daty na GFS2 a pod.) vidí data z obou stran clusteru. I pokud by tam tenhle problém nebyl, je tu pořád riziko chyb v programu, v částech kter jsou míň otestované než to co běží v normálním provozu.

    Navíc, to že server neodpovídá před timeoutem (a to je obvykle jediná věc kterou o něm ostatní můžou zjistit) neznamená, že nic nedělá. Krom toho, že může prostě pracovat pomalu nebo nedělat nic, může být taky vážně rozbitý a aktivně ničit data. (To jsem reálně viděl, naštěstí v nekritické věci - chyba v kernelu způsobila, že MySQL server spadl, ale před tím do logu zapsal několik MB nulových bytů. Kdyby to byl binlog, tak rozbije repliku.) V případě, že se o něm ví, že neodpovídá, je nejjistější ho prostě zabít.

    Obecně, většina distribuovaných systémů předpokládá, že se věci pokazí jen tak, že něco přestane pracovat (fail-stop model): packet se ztratí nebo opozdí, server se restartuje nebo je pomalý. Takové systémy se katastrofálně rozbijí, pokud porucha způsobí něco vážnějšího. STONITH je pragmatické řešení: bylo by příliš složité a pomalé zabezpečit se proti všem typům chyb, tak zkusíme zajistit, že nefunkční server vždycky přestane pracovat, a zajistíme to co nejdřív.

    Viz také https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_fault_tolerance
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    28.2.2018 18:08 DarkKnight | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Ale odpovida. To co pisu neznamena, ze nemuzes zapisovat na oba uzly najednou. Ale pokud dojde k chybe (to je to dulezite) - tj. treba se prerusi konektivita mezi jednim uzlem a zbytkem clusteru, aplikace najednou zacne pracovat se stejnym souborem na kazdem uzlu a problem je na svete. Ktera verze zmeny je ta spravna? Obecne nelze predpokladat, ze jedna je spravna a druha je spatna - proto STONITH jeden uzel zabije (ten, ktery nema majoritni quorum) a je zajistene, ze na ten uzel uz nikdo nezapise.

    A znovu pripominam, ze dvouuzlovy cluster nedava pro data-sensitive aplikace (FS, DB, aj.) smysl - neni to HA.
    1.3.2018 08:55 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Ale to je přeci běžný problém který se řeší zámkem. Jako rozuměl bych kdyby se v tomto případku STONITH definovalo na dlm démon nutný k provozu GFS či síťovou konektivitu. Ono se to ale řeší přes samotné blokové zařízení:

    pcs stonith create iscsi-stonith-device fence_scsi devices=/dev/sdb meta provides=unfencing

    ... což mi opravdu nedává žádný smysl. Co tento příkaz vlastně udělá? Podotýkám že nezajistí exkluzivní přístup k blokovému zařízení /dev/sdb - tak co tedy zajistí?
    1.3.2018 13:27 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Split-brain v 2nodovém clusteru je problém, který zámkem nelze vyřešit. Buď dojde k deadlocku (když zámek nemá timeout a některý node umře natrvalo), nebo k nekonzistenci dat (pokud je výpadek komunikace - způsobený např. přetížením - delší než timeout zámku, a oba nody zapíšou různá data). Klasický zámek je v reálné (tj. nespolehlivé) síti neřešitelný problém.

    Ten iscsi device ve tvém stonithu je pravděpodobně quorum disk. To je takový divný hack - cluster dvou nodů totiž nedokáže při ztrátě spojení mezi nimi rozhodnout, kdo má zůstat naživu, a nody by se vzájemně zabily. Proto oba servery zkusí kontaktovat třetí node - v tomhle případě disk připojený SCSI protokolem - a zamknout ho. SCSI protokol garantuje že uspěje maximálně jeden node, ten se to dozví a zabije ten druhý který zámek nedostal. V podstatě má takový cluster 3 nody, ale jeden z nich slouží jenom k rozhodování "sporů".

    K tomuhle účelu se často používá přímo ta sdílená storage na které jsou data, protože nechceme, aby node který ztratil spojení se storagí byl ten, který přežil stonith.

    (Tady poznamenávám, že quorum diskům sám moc nerozumím, takže možná jsou detaily špatně.)
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    2.3.2018 09:47 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    No je to skutečně o zámcích, takže máte pravdu:

    https://access.redhat.com/solutions/15575

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.