abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: mount

    10.3.2018 17:24 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    mount
    Přečteno: 397×
    V /etc/fstab mám
     UUID=...   /mnt/nt   ntfs-3g     defaults,noauto,user         0   0
    kde to UUID zodpovedá NTFS partícii na /dev/sda, kde sídli windows z dual-boot-u. Môžem ten disk pripojiť ako obyčajný užívateľ cez
    mount /mnt/nt
    ale kliknutie v krusaderi/dolphine/... si vypýta heslo pre roota. Má to asi niečo do činenia s polkit alebo udisks. Čo musím spraviť, aby to fungovalo bez zadávania hesla pre root-a?

    Verzie, ktoré by s tým mohli súvisieť
    dbus-1.12.2-x86_64-1
    polkit-0.113-x86_64-3
    polkit-kde-framework-5.11.4-x86_64-1alien
    polkit-qt-1-0.112.0-x86_64-1
    udisks-1.0.5-x86_64-3
    udisks2-2.6.5-x86_64-1
    

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    10.3.2018 19:48 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-916508-start-0.html

    Snad to pomůže ... ntfs teď nikde nemám, když jsem měl, na flešce, tak jsem nountoval taky přes heslo, ale neřešil jsem to kvůli několika připojením přes fstab
    10.3.2018 21:14 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    To je mess ;-/ Vďaka za snahu, ale ten post je z roku 2005. Odkazuje sa na súbory .pkla. Skúsil som taký spraviť, ale kým existoval, tak to bolo horšie než predtým. Nielen, že v dolphin-e zmizla ponuka partícií na primountovanie, ale v KDE menu zmizli možnosti na shutdown, hibernate, ... domnievam sa, že polkit bol taký nešťastný, že odmietol autorizovať čokoľvek.

    Pohrúžil som sa do dokumentácie k polkit-u a našiel som pklocalauthority popisujúce .pkla súbory, ale tiež polkit popisujúce rules súbory. Netuším aký je medzi nimi vzťah. Na prvý pohľad vyzerajú, že je to jedno a to isté. Podarilo sa mi urobiť .rules:
    polkit.addRule(
      function(action, subject) {
        if ((action.id == "org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal") && subject.isInGroup("disk")) {
          return polkit.Result.YES;
        }
      }
    );
    
    a
    pkcheck --action-id org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal -p $$ -u
    reaguje na to, či tam je "return polkit.Result.YES" alebo "return polkit.Result.NO". Ale file manager-u je to fuk. Rovnako, ako predtým si pýta heslo pre root-a.

    Dalo by sa aspoň vysledovať, či filemanager v tej mojej situácii používa práve akciu menom "org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal"?
    10.3.2018 21:24 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    Pardon. Z roku 2012, nie 2005. Díval som sa na nesprávne miesto a nadobudol som dojem, že tie informácie sú už zastaralé ...
    k3dAR avatar 10.3.2018 23:44 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    zkus zrusit (na zkousku) heslo vsemu co pouziva polkit...
    do /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/neco.pkla (cesta je mozna ruzna dle distra)
    [Install package file]
    Identity=unix-group:sudo
    Action=*
    ResultActive=yes
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    11.3.2018 20:31 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    Tie .pkla súbory nejak nezaberajú ;-)

    Ale problém sa mi podarilo vyriešiť ( či skôr obísť?).

    Došiel som k tomu, že okno, ktoré si pýta heslo pre root-a patrí /usr/lib64/polkit-kde-authentication-agent-1. Tak som sa sústredil na polkit a zapol so mu logovanie. Vyrobil som /etc/polkit-1/rules.d/30-rastos.rules s takýmto obsahom:
    polkit.addRule(function(action, subject) {
        polkit.log("action=" + action);
        polkit.log("subject=" + subject);
    });
    
    Vďaka tomu sa mi vo /var/log/secure objavila hláška
    Mar 11 20:16:07 ras polkitd[26248]: /etc/polkit-1/rules.d/30-org.rastos.rules:10: action=[Action id='org.freedesktop.udisks2.filesystem-mount-system' id.usage='filesystem' drive.serial='WD....
    z čoho so pochopil, že som doteraz používal nesprávne meno akcie. Správne meno akcie je teda "org.freedesktop.udisks2.filesystem-mount-system" a keď som do /etc/polkit-1/rules.d/30-rastos.rules pridal ešte:
    polkit.addRule(
      function(action, subject) {
        if ((action.id == "org.freedesktop.udisks2.filesystem-mount-system") && subject.isInGroup("disk")) {
          return polkit.Result.YES;
        }
      }
    );
    
    Tak file manager už mount vykonal bez toho, aby si pýtal heslo roota. \o/

    Jediné, čo mi ostáva nejasné, je: aký je vzťah medzi .pkla a .rules súbormi a prečo mi .pkla súbor nezafungoval?

    Poznámka: zaujímavé mi pripadá to, že po pridaní/zmene .rules súboru nie je potrebné nič reštartovať ani sa odhlasovať.
    11.3.2018 20:48 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    Tie .pkla súbory nejak nezaberajú ;-)
    Tak to bude tým, že existuje starší PolicyKit (.pkla) a novší polkit (.rules).

    Ďakujem zúčastneným za snahu.
    10.3.2018 21:43 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    ještě jsem našel https://www.root.cz/man/8/ntfs-3g/ nevím, jak je to staré

    If ntfs-3g is set setuid-root then non-root users will be also able to mount block devices or via /etc/fstab if the 'user' or 'users' mount(8) option is specified. The ntfs-3g process drops the root privilege after successful mount and runs unprivileged afterwards.

    10.3.2018 22:53 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    Nemyslím si, že to súvisí s tým, že to je NTFS. A /bin/ntfs-3g mám setuid root. Bude to súvisieť s polkit.
    10.3.2018 23:12 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    To může záviset od distribuce ... a verze.
    11.3.2018 20:38 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mount
    Verzie balíkov, ktoré by mohli mať vplyv, som uviedol hore v otázke.

    Distribúcia je v mojom prípade Slackware (verzia "niečo ako -current"). Ale nehľadám "odpovede", ktoré fungujú na jednom distre a nevysvetlia skutočnú podstatu problému.

    Trocha ma deprimuje, že niekdajšie jednoduché "daj do /etc/fstab volbu 'user'" sa pretavilo do moderného "úžasného" polkit-u, v ktorom sa nevyznám ani po nemalej investícii času ;-/

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.