abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 4
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 797 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr

    30.4.2018 16:06 Prokop
    vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Přečteno: 267×
    Ahoj, nevíte někdo, kde mohou být v Ubuntu namapované znaky ±²³´µ¶·¸¹¹°, které se tisknou (třeba v terminálovém okně xterm) při stisknutém AltGtr s klávesami 1-9 (horní řadě klávesnice). Tisknou se jak při přepnutí na českou, tak i anglickou. Už jsem prošel snad všechny soubory v /usr/share/X11/xkb, ale namapování těchto znaků (plusminus, onesuperior, twosuperior, paragraph, aj.) tam nikde na klávesách AE01 až AE09 nevidím. Některé znaky, jako třeba Euro, který se tiskne s AltGr E tam jsou (ve třetím sloupci u en i cz) a fungují, jak bych očekával, ale odkud se berou ty výše uvedené (když v tom souboru tyto znaky nejsou) nevím. Zřejmě tam dochází ještě k nějakému překrytí jiným souborem - nebo nevím. Na jiných distribucích mi zatím vždy fungovalo použití vlastní trochu modifikované klávesnice cz - jeden soubor, který jsem jen kopíroval a fungovalo to, jak jsem potřeboval. V Ubuntu jsem narazil a nevím co s tím. K mé spokojenosti bych si přál tyto znaky v Ubuntu namapovat (přemapovat ty výše uvedené) to se mi ale zatím nedaří. Díky za radu.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 30.4.2018 19:04 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Pokud chceš psát tyto všelijaké znaky, tak si pořiď Compose Key.

    Pokud je psát nechceš a chceš tam mít něco užitečného, koukni na xmodmap a nastavení klávesnice vůbec. Asi nejjednodušší je nechat systémové nastavení na něčem obecně rozumném a u sebe si naklikat, co potřebuješ. Dialogy na výběr klávesnice jsou většinou docela použitelné a ušetříš si spoustu čtení manuálů.

    Já hodně dlouho používal AltGr jako přepínač layoutu klávesnice, kdy sekundární klávesnici jsem měl českou a primární anglickou. Pak klávesa '2' psala sama '2', se shiftem '@', s AltGr 'ě' a s AltGr+Shift psala zas '2'. Tedy přesně to, co je na české klávesnici namalováno (Shift = horní řádek, AltGr = pravý sloupec). Takového chování jsem dosáhl v xorg.conf tímto:
    Section "InputClass"
    	Identifier	"Keyboard Defaults"
    	MatchIsKeyboard	"yes"
    	Option		"XkbLayout"	"us,cz(qwerty)"
    	Option		"XkbOptions"	"grp:shift_toggle,grp:switch"
    EndSection
    Před nějakým tím rokem jsem přešel na mezinárodní anglickou klávesnici, kdy AltGr nepřepíná layout, ale je řešen už rozvržením klávesnice. Takže teď mi klávesa '2' píše se shiftem '@', s AltGr 'ě' a s obojím 'Ě'. Zajímavější jsou však písmenka. Například 'r' píše s AltGr 'ř' a s Shift+AltGr píše 'Ř'.
    Section "InputClass"
    	Identifier	"Keyboard Defaults"
    	MatchIsKeyboard	"yes"
    	Option		"XkbLayout"	"us(cz_sk_de),cz(qwerty)"
    	Option		"XkbOptions"	"grp:shift_toggle,compose:102"
    EndSection
    "compose:102" znamená, že se pro compose použije klávesa se znaky \|&* mezi levým shiftem a Z/Y (Thinkpadí klávesnice).

    A pokud ti dělá vylomeniny jen terminál, tak ho máš blbě nastavený (v jeho nastavení je volba, co má vlastně emulovat za historický šrot).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    30.4.2018 22:34 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Jo altgr je super, používám roky. Akorát je pak problém si sednout k kompu s původním českým qwertz. Ale on jde layout předělat i pro windows.
    Josef Kufner avatar 1.5.2018 01:11 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Na layoutu "us(cz_sk_de)" je krásné, že je i pro Windows, dokonce součástí běžné instalace. Tuším, že je označen zkratkou UCW.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    1.5.2018 12:32 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    No já si vždycky přidal svoje věci, takže něco mohlo být nekompatibilní.
    30.4.2018 22:33 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Já jsem ty znaky objevil v layoutech pro filipíny. Jinak nemají symbolické pojmenování, ale jsou zapsaný pomocí 16bit unicode kódu.
    1.5.2018 09:18 Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Kousek jsem postoupil. Porovnal jsem soubory v adresářích /usr/share/X11/xkb/symbols na distru, kde mi to funguje a na distru Ubuntu, kde mi to nejde a oba jsou prakticky stejné (je tam pár drobností, ale ty nevypadají, že by mohly mít vliv). Dále jsem zjistil: Pokud ve třetím sloupci z první řady (AE01-AE09) dám znaky abecedy a, b, c ... tak mi to tiskne příslušný znak s čárkou vlnovkou nebo něčím jiným (jedná se tedy asi o kompozit). Zajímavé také je, že pokud tuhle změnu udělám u druhé řady kláves, tak se normálně s AltGr tiskne znak a, b, c... Pak jsem objevil drobný rozdíl s programem "xbinkdeys -k". Tam kde to funguje se tiskne:
        m:0x80 + c:108
        Mod5 + ISO_Level3_Shift
    
    na Ubuntu dostanu tohle:
       m:0x88 + c:108
        Alt_R+Mod5 + ISO_Level3_Shift
    
    Nevím, jestli tohle může mít vliv, případně jak to změnit?
    Řešení 1× (pc2005)
    3.5.2018 08:24 Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vlastní layout klávesnice - přes AltGtr
    Tak vyřešeno:
    xmodmap -e "keycode 108 = Mode_switch"
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.