Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo mount -o compress,subvolid=1760 /dev/mapper/cr_data /media/backup
pak na disku vytořím txt soubor o velikosti 10 MB a příkazem compsize ověřím obsazenou velikost. Výsledek:
Type Perc Disk Usage Uncompressed Referenced
TOTAL 100% 9.5M 9.5M 9.5M
none 100% 9.5M 9.5M 9.5M
Vypadá to, že se u nového souboru komprese automaticky neuplatní.
Pokud nad adresářem kde se soubor nachází spustím:
sudo btrfs filesystem defragment -r -v -czlib ./pokus
tak komprese zafunguje. Výsledek compsize:
Type Perc Disk Usage Uncompressed Referenced
TOTAL 78% 7.4M 9.5M 9.5M
zlib 78% 7.4M 9.5M 9.5M
Netušíte co dělám špatně, že mi komprese nefunguje automaticky na nových souborech po namountování?
Řešení dotazu:
subvolid
, není jiný subvolume ze stejného Btrfs připojený někde jinde? Btrfs zatím neumí mít jiné volby pro jiné subsystémy stejného systému.
ID 1760 gen 25857 parent 5 top level 5 path @subvol1 ID 1761 gen 25887 parent 5 top level 5 path @subvol2 ID 2937 gen 25899 parent 5 top level 5 path @subvol3 ID 2939 gen 20775 parent 5 top level 5 path @subvol4Prakticky mi stačí komprimace na subvol3 a subvol4, ale když se aktivuje komprese pro celý disk, tak se nic nestane. Jak docílit aktivace pro celý disk, když každý subvolume připojuji zvlášť do vlastního adresáře v /media/ (toplevel subvolume nikam nepřipojuji)?
chattr: Invalid argument while setting flags on /media/backup/QQQ/bck_full.7z.001Chápu to správně, že tyto soubory již nemohou být komprimovány, tak se atribut neuplatní? Lze pomoci nastavení atributu +c vybrat metodu komprese?
btrfs property set <file> compression <zlib|lzo|zstd>
, ale tam nevím, jak je to s děděním.
Tiskni
Sdílej: