Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Řešení dotazu:
Prosím tě a poradil bys mi, jak to mám udělat? Já když to celé instaluji, tak postupuji takto: První instaluji Windows. V instalátoru smažu celý disk (sda) a zvolím velikost oddílu (sda2) pro Windows. Instalátor sám vytvoří oddíl (sda1) pro Winloader. Po nainstalování je tedy na disku Winloader (sda1), Windows (sda2) a volné místo. Ve Windows pak udělá třetí oddíl (sda3) na data. Když pak instaluji Mint, tak vytvořím na zbylém místě sda4 pro Mint a GRUB instaluji na sda. Jak bych měl tedy postupovat, kdybych chtěl mít více partition EFI?
ty uz si zapomel na svoje predchozi vlakno ...No já to zkusím.
Raději se zeptám, než abych to zkazil. Takže nainstaluju Windows a vytvořím partyšnu pro data. Takže to bude takhle:
sda1 Winloader
sda2 Windows
sda3 Data
volné místo
A teď spustím instalaci Mintu. Spustím terminál a v něm:
sudo ubiquity --no-bootloader
Pak v instalátoru vytvořím sda4=1 GB pro EFI a naformátuju na FAT. Pak vytvořím sda5 pro systém. Na sda5 nainstaluji Mint a po úspěšném nainstalování kliknu na "Pokračovat" a v terminálu zadám:
sudo mount /dev/mapper/sda5 /target sudo mount /dev/sda4 /target/boot/efi sudo mount --bind /dev /target/dev sudo mount -t devpts devpts /target/dev/pts sudo mount -t proc proc /target/proc sudo mount -t sysfs sysfs /target/sys sudo chroot /target grub-install --target=x86_64-efi /dev/sda update-grub update-initramfs -k all -u sudo umount /target/{dev/pts,dev,proc,run,sys,boot,home} sudo umount /target
Je to správně?
No, věděl jsem, že to nebude šifrované. Šlo mi jen o instalaci EFI a systému. Nějak jsem zapomněl, že LUKS musí být první. Mám v tom dost chaos, protože vůbec nevím, jak to udělat.
Windows budu muset šifrovat VeraCryptem.
Datadisk (data partyšna) bude nešifrovaný a na citlivá data tam bude kontejner.
Linux bude šifrovaný pomocí LUKS.
A do toho ještě to UEFI.
A ještě TRIM - ve Win údajně defaultně zapnuto, v Linuxu naopak.
Secure boot?
Napřed nabootovat Liveko a zaplnit smetím?
Masakr! To teda bude boj :D
Si říkám, jestli nemám dát Linux do virtuálu, celé to po odzálohování Clonezilou zašifrovat VeraCryptem a bylo by to. Nebudu na to spěchat a dám tomu čas.
Jen tak pro inspiraci. Kdybys musel používat oba systémy a chtěl bys šifrovat, jak by sis to udělal ty? Asi EFI a Linux (LVM, LUKS) a Windows do KVM, že?
UEFI = GPT partition table, legacy BIOS = DOS partition table. Zapomen na nejake kombinovani.To je jasné. UEFI/Legacy v názvu vlákna znamená UEFI nebo Legacy? Jakože co z toho zvolit?
UEFI = GPT partition table, legacy BIOS = DOS partition table. Zapomen na nejake kombinovanito neni pravda... "Legacy BIOS" muze snadno startovat z GPT tim ze bude obsahovat nezformatovany oddil s flagem bios_grub kam si GRUB2 svoji Legacy img automaticky nahraje...
Jsem fakt moula. Zrovna dneska jsem četl na české Wiki o UEFI a tam se psalo, že "existují BIOSy, které umí systém zavést z disků obsahujících GPT tabulku".UEFI = GPT partition table, legacy BIOS = DOS partition table. Zapomen na nejake kombinovanito neni pravda... "Legacy BIOS" muze snadno startovat z GPT tim ze bude obsahovat nezformatovany oddil s flagem bios_grub kam si GRUB2 svoji Legacy img automaticky nahraje...
a tento 1 disk s GPT rozdeleni tedy muze obsahovat a startovat jak pres Legacy tak pres UEFI...
existují BIOSy, které umí systém zavést z disků obsahujících GPT tabulkuJinak s efi jsem jeste niky nebootoval, nevidim v tom absolutne zadny prinos, jen starosti s vytvarenim efi oddilu pri instalaci a vice zabraneho mista, ktereho na ssd neni nikdy dost.
Pochybuju, ze ma Mint podepsana jadra.https://community.linuxmint.com/software/view/linux-signed-generic
Otázkou je, proti čemu se chceš šifrovaním bránit.Chci mít notebook zabezpečený co nejlépe. Nikdy nevíš, co tě může potkat.
Tak na konec jsem se rozhodl, že zkusím tohle:
Na notebooku spustím Linux z flešky, smažu disk a vytvořím na něm 1024 MB oddíl FAT32 pro UEFI. Inatalátor Windows totiž udělá jen 512 MB. Otázkou je, jestli to Windows nepředělají podle sebe. Pokud ano, vše smažu a nechám to na Windows. Pak v instalátoru Windows vytvořím partyšnu pro Windows a nainstaluji je. Pak vytvořím partyšnu pro data a pro Linux. Spustím instalaci Linuxu s NEodděleným /boot a jako místo pro zavaděč zvolím sda4 (linuxová partyšna - požaduje to VeraCrypt). Vše budu instalovat jako UEFI se zapnutým Secure boot. Pak záloha Clonezillou (spuštěno jako Legacy) a pak vše zašifruji VeraCryptem, který by měl při startu pc požádat o heslo a pak zobrazit svoje boot menu pro výběr OS.
Prosím o schválení. Je to dobře?
A ještě se chci zeptat, jestli má někdo zkušenosti s VeraCryptem? Prý by měl mít mód pro SSD.
ty 2 dialogy o kterej pises jsou 2 ruzne efi binarky, ty si muzes v bootmenu (DESKY!) vybrat kterej se ma natahnout, podle toho se zobrazi dotaz na heslo...To předpokládáš NEšifrovaný EFI?
tak pokud neplanujes implementovat podporu veracryptu do "biosu" sve desky ...A jak mám tu podporu implementovat? Když např. vytvořím bootovací flešku a nechám ji v pc, tak po rebootu zmáčknu F12 a v boot menu jí vidím. Ale to se dělá "samo". Nic neimplementuji. To jako budu muset nějak "na tvrdo" dostat něco do "BIOSu"? Nechápu. BTW, myslím, že když VeraCryptem šifruješ systémový disk, tak ti zašifruje i loader. V dokumentaci jsem o tom něco četl, ale už přesně nevím.
Josefe díky.
Já bych právě rád použil pro Windows ten VeraCrypt. Používám jej už dlouho a jsem s ním velice spokojen. Funguje i na Linuxu. Mám jej nainstalovaný v obou systémech a z jednoho i druhého s jeho pomocí rozšifrovávám kontejner na data partyšně. Problém je, že asi šifruje loader. Něco jsem o tom četl dnes v manuálu. Bylo to ale anglicky. Asi tedy budu muset najít něco jiného a to se mi hooodně nechce.
Linuxí / zašifruj pomocí Luks (instalátor umí).mam pocit ze se opakuju
na to ze si poustit instalace a clonezilovani k veceri si to vzdal moc brzo ne? a hlavne bez vyzkouseni toho zda by ti navrhovane reseni vyhovovaloJá jsem fakt věděl, že mě do toho budeš povzbozovat.
aha, tak k veracrypt secure boot asi info zdeNahlodal jsi mě opustit ten BitLocker a vrátit se k VeraCryptu
Tiskni
Sdílej: