PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Nemohl byste prosím někdo vyzkoušet, že jde na nějakém Linuxu přehrávat fotbalová liga od O2?
Je to tento odkaz:
https://www.o2tv.cz/tv/kanaly/O2%20Fotbal%20HD/-----
Kdybych měl rozvést, co mne k tomu vede:
Táta sleduje fotbal, ale prý přenosy zápasů nějak přesunuli na placenou O2 televizi. Jak jsem ale pochopil, tak je možné zdarma některá utkání sledovat on-line na webu (odkaz výše).
Myslel jsem, že bych tátovi koupil nějaký počítač, ale protože se mi nechce platit za licenci od Windows, tak bych tam nainstaloval nějaký Linux (Debian, Ubuntu ....) a tu webovou stránku přehrával na něm. K ničemu jinému ten počítač nebude.
Nejřív jsem zkoušel použít Raspberry Pi se systémem Raspbian, ale tam se místo spuštění přenosu objevilo v okně hlášení ve stylu: "... něco se pokazilo, obdrželi jsme zprávu o chybě, co nejdřív se na to podíváme".
Úplně to samé hlášení jsem dostal, když jsem na počítač, na kterém mám normálně Win8.1 (a na kterém ten přenos funguje), nainstaloval Debian (na nový disk).
Takže než mu koupím počítač bez operačního systému, tak bych se chtěl ujistit, že není problém s přehráváním toho fotbalu na Linuxu.
Řešení dotazu:
Díky všem.
Asi ty problémy, které jsem měl, byly způsobeny tím, že jsem neměl povolené přehrávání chráněného obsahu.
Mám tedy potvrzeno, že v Linuxu žádný problém není a přes Chrome se zapnutým DRM to přehrávání nějak funguje.
--
Ještě uvidím, jak se to vyvine. Možná bude nejlevnější posílat tátu sledovat fotbal do hospody
Tiskni
Sdílej: