Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pouzivaju tam uctovnictvo, zdielanie suborov, dochadzka(usb-rs232 prevodnik), kamerove zaznamy z 3 IP kamier. Bezi to vsetko na Windows 7 Pro.
Chcem to vyriesit virtualizaciou a oddelit kamerovy system od uctovnictva/zdielania suborov/dochadzky. Spravil by som kopiu fyzickeho servera a nahodil by som ho do VM prostredia. Neviem si ale vybrat medzi proxmox a debian+virtualbox.
Bohuzial financie im nedovoluju momentalne zakupit NVR pre kamery, preto hladam vhodne alternativy ako to vyriesit.
S proxmoxom nemam ziadne skusenosti, ale vypada to velmi podobne ako VMware esxi.
Stroj je Dell Optiplex s i3 / 4GB pamate (HDD1 250GB System, HDD2 500GB zdielane udaje, HDD3 4TB Kamery)
K dispozicii mam iba 4GB pamat, ktoru tam doplnim a 2 krabicove verzie windowsu...Bezi tam software(Vivotek VAST) na zaznam kamier, tento sw zacne robit problemy a vytazovat na 100% CPUSkusal si kontaktovat vyrobcu. Co ak obmedzit/znizit prioritu vtedy procesu?
Tiskni
Sdílej: