Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Co se týče klávesnice X220 a X230, tak je rozdíl pouze v rozložení, jinak je shodná.ehm, "jen" v rozlozeni a "jen" v tom ze je jinak uplne jina "mechanika" a "jen" uplne jinej tvar tlacitek... chapu ze Ti muze >=?30 klavesnice vyhovovat, pro me je to ale nepredstavitelnej rozdil a pouzivat bych ji nechtel ani s NB zadarmo
Nějaký důvod, proč nechceš M4800?Jednoducho - nenasiel som nikde pouzitelnu konfiguraciu s rozumnou cenou a zarukou, ktory by bol skladom.
Z pohladu TDP je mi to fuk, 95% to bude na zdroji ...
TDP je ale i o teple.
Nějakých cca 13" odpovídá formátu A4, což se dobře vleze do většiny batůžků obvyklých rozměrů.
Jak jsem zmínil ve svém předchozím příspěvku, už mám pár dní (dva) zkušeností s "králem kompromisu", který mne ve své roli terminálu (VPN/RDP/...) zatím vcelku příjemně překvapuje.
Jde konkrétně o VisionBook 14Wg Plus https://www.alza.cz/visionbook-14wg-plus-d5465456.htm?o=5 s dokoupeným M.2 SATA 2242 120GB
https://www.umax.cz/umax-visionbook-14wg-plus/
Vhledem k ceně je kompromis na straně HW vcelku logický. CPU by mělo být relativně slabé dvoujádro Intel Celeron N4000 https://ark.intel.com/products/128988/Intel-Celeron-N4000-Processor-4M-Cache-up-to-2-60-GHz- s pamětí LDDR4 asi přímo na MB (neověřováno).Zjištění po dvou dnech:
+ příznivá hmotnost (změřená 1260g včetně M.2 2242, adaptér 12V3A hmotnost 165g
+ display 14,1" je příjemný kompromis velikosti a hmotnosti s podle podle pozorovacích úhlů s IPS panelem, s vcelku přijatelnou výší maximálního jasu
+ microHDMI výstup zvládá 4K@60Hz (viz screenshot)
+ šasi se zdá tuhé, jeho trvanlivost ukáže teprve čas
+ podpora VT-x
+ možnost doplnění M.2 SATA 2242 či 2280 (dvířka pod dvěma šroubky na spodní straně ntb
+ vypadá to, že přes VAAPI zvládá i HEVC 10bit (FullHD)
+ v případě rozbití/ztráty omezená finanční škoda
+/- akumulátor dvoučlánkový (asi 7,6V/5000mAh)
+/- výkon CPU:Gemini Lake lepší pocit než z původních Atom CPU (byť asi patří mezi přímé potomky)
+/- velikost RAM 4GB, za danou cenu asi nelze čekat více
+/- Windows W10H v ceně (na interním eMMC 32GB)
+/- 2x USB 3.0
+/- uSDHC slot (128GB max?) připojen přes USB
+/- klávesnice: mám malé nároky, takže se zdržím hodnocení
- wifi 802.11n chipset RTL8723BU přes USB
- chybí LAN port, vyřešeno UBS-Ethernet převodníkem
- velikost primárního storage (32GB a rychlost ~200MB/s, doplněný 120GB M.2 500MB/s dle hdparm)
- kamera: VGA rozlišení s dost malým úhlem záběru, ale vetším šumem
+/- výdrž: zatím se těžko vyjádřit, dnes při 30% podsvícení v terminálové roli po 3,5 hodinách akumulátor klesl pod 50%
Použit Xubuntu 18.10x64. viz screenshot z Linuxu
Opomimul jsem uvést:
+ rozlišení displeje je 1920x1080 (FullHD)
+ vypadá to, že notebook nemá žádné aktivní chlazení
+/- a ani větrací otvory, tak uvidíme jak v delší náročné zátěži (např. Hugin na výletech )
Díky za tip, napíšu jak jsem pochodil.
Zkusil jsem ve VLC i vcelku drakonicky UHD obsah http://jell.yfish.us/media/jellyfish-120-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv a při výstupu na FullHD ho zvládal plynule (při vykreslování na UHD monitoru mu síly již nestačily). Zkoušeno na akumulátor při aktivním TLP.
+/- nejsem zastáncem touchpadu a neumím jej zhodnotit (používám BT myš).
... článek na rootu.
Zajímavé, určitě doinstaluji.
- při dobíjení ze sítě šum v reproduktorech
- k zapnutí se musí přemlouvat dvojím zmačknutím PowerOn
- mizivá podpora? (zatím nalezen pouze .pdf k obsluze)
Tiskni
Sdílej: