V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Co se týče klávesnice X220 a X230, tak je rozdíl pouze v rozložení, jinak je shodná.ehm, "jen" v rozlozeni a "jen" v tom ze je jinak uplne jina "mechanika" a "jen" uplne jinej tvar tlacitek... chapu ze Ti muze >=?30 klavesnice vyhovovat, pro me je to ale nepredstavitelnej rozdil a pouzivat bych ji nechtel ani s NB zadarmo
Nějaký důvod, proč nechceš M4800?Jednoducho - nenasiel som nikde pouzitelnu konfiguraciu s rozumnou cenou a zarukou, ktory by bol skladom.
Z pohladu TDP je mi to fuk, 95% to bude na zdroji ...
TDP je ale i o teple.
Nějakých cca 13" odpovídá formátu A4, což se dobře vleze do většiny batůžků obvyklých rozměrů.
Jak jsem zmínil ve svém předchozím příspěvku, už mám pár dní (dva) zkušeností s "králem kompromisu", který mne ve své roli terminálu (VPN/RDP/...) zatím vcelku příjemně překvapuje.
Jde konkrétně o VisionBook 14Wg Plus https://www.alza.cz/visionbook-14wg-plus-d5465456.htm?o=5 s dokoupeným M.2 SATA 2242 120GB
https://www.umax.cz/umax-visionbook-14wg-plus/
Vhledem k ceně je kompromis na straně HW vcelku logický. CPU by mělo být relativně slabé dvoujádro Intel Celeron N4000 https://ark.intel.com/products/128988/Intel-Celeron-N4000-Processor-4M-Cache-up-to-2-60-GHz- s pamětí LDDR4 asi přímo na MB (neověřováno).Zjištění po dvou dnech:
+ příznivá hmotnost (změřená 1260g včetně M.2 2242, adaptér 12V3A hmotnost 165g
+ display 14,1" je příjemný kompromis velikosti a hmotnosti s podle podle pozorovacích úhlů s IPS panelem, s vcelku přijatelnou výší maximálního jasu
+ microHDMI výstup zvládá 4K@60Hz (viz screenshot)
+ šasi se zdá tuhé, jeho trvanlivost ukáže teprve čas
+ podpora VT-x
+ možnost doplnění M.2 SATA 2242 či 2280 (dvířka pod dvěma šroubky na spodní straně ntb
+ vypadá to, že přes VAAPI zvládá i HEVC 10bit (FullHD)
+ v případě rozbití/ztráty omezená finanční škoda
+/- akumulátor dvoučlánkový (asi 7,6V/5000mAh)
+/- výkon CPU:Gemini Lake lepší pocit než z původních Atom CPU (byť asi patří mezi přímé potomky)
+/- velikost RAM 4GB, za danou cenu asi nelze čekat více
+/- Windows W10H v ceně (na interním eMMC 32GB)
+/- 2x USB 3.0
+/- uSDHC slot (128GB max?) připojen přes USB
+/- klávesnice: mám malé nároky, takže se zdržím hodnocení
- wifi 802.11n chipset RTL8723BU přes USB
- chybí LAN port, vyřešeno UBS-Ethernet převodníkem
- velikost primárního storage (32GB a rychlost ~200MB/s, doplněný 120GB M.2 500MB/s dle hdparm)
- kamera: VGA rozlišení s dost malým úhlem záběru, ale vetším šumem
+/- výdrž: zatím se těžko vyjádřit, dnes při 30% podsvícení v terminálové roli po 3,5 hodinách akumulátor klesl pod 50%
Použit Xubuntu 18.10x64. viz screenshot z Linuxu
Opomimul jsem uvést:
+ rozlišení displeje je 1920x1080 (FullHD)
+ vypadá to, že notebook nemá žádné aktivní chlazení
+/- a ani větrací otvory, tak uvidíme jak v delší náročné zátěži (např. Hugin na výletech )
Díky za tip, napíšu jak jsem pochodil.
Zkusil jsem ve VLC i vcelku drakonicky UHD obsah http://jell.yfish.us/media/jellyfish-120-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv a při výstupu na FullHD ho zvládal plynule (při vykreslování na UHD monitoru mu síly již nestačily). Zkoušeno na akumulátor při aktivním TLP.
+/- nejsem zastáncem touchpadu a neumím jej zhodnotit (používám BT myš).
... článek na rootu.
Zajímavé, určitě doinstaluji.
- při dobíjení ze sítě šum v reproduktorech
- k zapnutí se musí přemlouvat dvojím zmačknutím PowerOn
- mizivá podpora? (zatím nalezen pouze .pdf k obsluze)
Tiskni
Sdílej: