V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
qemu-img convert diskname.vmdk -O raw diskname.raw
Druhym vyčteni z nějakého INI/conf souboru z původní VM parametry pro velikost HDD
Třetím vytvoření na KVM novou VM se stejně velkým diskem. což na cilovém zařizení v KVM vytvoří prostor pro nahráti příslošného *.RAW.
Pokud se podvam do konfiguracniho souboru nově vytvořené VM na KVM tj do /etc/pve/qemu-server/100.conf
vidim
SCSI0:localRAID:vm-100-disk-0,size 100G
mohu to nakopirovat?
dd if=diskname.raw of=/dev/localRAID/@vm-100-disk-0
Případně jak? Trochu mi unika zda je na prislusnem RAID poli soubor vm-100-disk-0.raw nebo jak to tam vlastně leží?
jak je vidět RAW je docela velky a nebudu mit misto jinde nez na RAID pro samotnou VM, jde to tam nakopirovat po siti, idelaně z Windows?
Řešení dotazu:
lvscan
ACTIVE '/dev/pve/swap' [3.62 GiB] inherit
ACTIVE '/dev/pve/root' [7.25 GiB] inherit
ACTIVE '/dev/localRAID/vm-100-disk-0' [100.00 GiB] inherit
ACTIVE '/dev/localRAID/vm-101-disk-0' [32.00 GiB] inherit
a, předpokládejme, že ta spravna VM je v souboru diskname.raw
je správný příkaz pro přesun?
dd if=diskname.raw of=/dev/localRAID/vm-100-disk-0
ja třeba předpokládal, že by mělo jit takové začízení připojit mountm a to nejde
ount -o noauto /dev/localRAID/vm-101-disk-0 /mnt/a
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/mapper/localRAID-vm--101--disk--0,
missing codepage or helper program, or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so.
dd if=diskname.raw of=/dev/localRAID/@vm-100-disk-0 bs=1024k
mit oboji na dvou různých linuxech
dd if=diskname.raw | ssh root@proxmox dd of=/dev/localRAID/@vm-100-disk-0 bs=1024k
ale ja mam diskname.raw na PC s Windows a dany soubor je 250G velký, mezi PC je 1GB LAN, na Linuxu není prosto kam by se dal dočasně přesunout diskname.raw jasně mohl bych přidat dosčasně disk enbo tam rovnou připojit dis s diskname.raw , lae třeba to půjde nějak přímo přes LAN ?
Tiskni
Sdílej: