Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
To jsem včera viděl, ale zarazilo mne tam slovo "Noobs". To je totiž pro Raspberry Pi. Podívám se na to.
Díky1. prehodis jumper na eMMC (parking) 2. pripojis pres microUSB konektor na ASUS k PC 3. v PC se zobrazi jako sdX vymenej disk 4. nahrajes image jako by slo o sd kartuKdyz to nepujde, budes mit asi (ja to tak asi mel :) starej FW/U-Boot na eMMC(?) kterej neumoznuje rezim USB Masstorage, pak(jestli si to dobre pamatuju):
1. jumper das na SD(maskrom) 1. hodis image na microSD 2. vlozis microSD do ASUS 3. pripojis pre microUSB konektor na ASUS k PC 4. v PC se zobrazi jako sdX vymenej disk 5. prehodis jumper na eMMC (parking) 6. nahrajes image jako by slo o sd kartu
3. v PC se zobrazi jako sdX vymenej diskTo je právě ten problém. Nic není vidět. Jdu si půjčit jiný kabel a pak napíšu.
Díky oběma :)
Strojově jsem si to přeložil a postupoval přesně podle návodu, ale nazadařilo se. Skončil jsem při výběru úložiště. Etcher mi nabízel pouze flešku, ze které mi jel Linux. Ve Windows mi to včera nefungovalo. Když jsem včera flešoval systém na SD kartu ve Windows, tak mi to psalo, že nemám potřebné oprávnění. Vygooglil jsem, že to dělá buď antivir, nebo Acronis. Já mám ve Windows obojí a antivir mi nešel úplně vypnout. Ale v Linuxu jsem to na tu SD kartu flešnul v pohodě. Ale do eMMC se mi to nedaří. Prostě není vidět cíl. V tom návodu sice ten člověk zmiňuje pouze Windows a MAC, ale myslím, že by to mělo jít i na Linuxu. A nebo, jak mi řekl jeden člověk, ne všechny kabely musí být datové. Já na to používám kabel od starého Huawei Ascend G300 a ten datový je. Tak nevím, kde je chyba.
Zkusím si ještě půjčit jiný kabel a pak sem napíšu, jak jsem dopadl.
Tak jsem si půjčil ten kabel a udělal vše podle návodu, co postnul NN. eMMC bylo vidět a flešování (etcher) dojelo do konce. Problém je v tom, že to nebootuje. Prostě černá obrazovka. Chtěl jsem zkusit flešnout jiný OS (flešoval jsem TinkerBoard_Ubuntu16.04.2LTS_LXQT_ELAR-Systems-v1.0.img), ale eMMC už zase není vidět. Ať dám jumper jakkoliv, uložiště prostě není vidět.
Btw: v jaké poloze má být jumper, abych nabootoval? Zkoušel jsem jen maskrom a parking. Zbylé dvě polohy mám strach zkusit kvůli zkratu.
mount | grep mmcblkzkus pak pripojit rootfs (druhe) oddil toho druheho(nepripojeneho, pokud tedy ho vidis)...
sudo mount /dev/mmcblk2p2 /mnt
Nedělám to pro sebe, ale pro jednoho známého, který je nevidomý. Přednostně chtěl Ubuntu kvůli odečítači Orca. Dám ale na tebe a zkusím tam dostat ten TinkerOS. Je to stejně Debian a Orca by tam mohla fungovat. Na Raspbianu nefungovala, protože tam byl problém tuším s PulseAudio.
Zkusím, cos psal výše a uvidím, jak se to bude chovat.
A díky za vysvětlení.
Co se týče Orcy, tak to je super.
Flešl jsem na SD kartu TinkerOS, nastartoval jej a vypsal si oddíly. Bylo tam:
/dev/mmcblk0p2 /dev/mmcblk0p1 /dev/mmcblk1p2 /dev/mmcblk1p1
Takže 0 je SD karta s TinkerOS a 1 byla eMMC s Ubuntu. Nainstaloval jsem si GParted a smazal vše na eMMC. Vypl Tinker, přejumproval, vytáhl SD kartu, připojil k ntb s linuxem, ale zase nebylo žádné úložiště vidět. Tak jsem zase nahodil TinkerOS a v GParted naformátoval eMMC na ext4. FAT32 nešlo použít (nechápu). Ale ani tak úložiště v Linuxu vidět nebylo. Přitom poprvé úložiště vidět bylo. Jakoby odešel kabel. Napadá tě něco?
sudo dd if=/tady_sem_nahral_na_microsd/tinkeros.img of=/dev/mmcblk1 bs=1M status=progress
~$ sudo dd if=/home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.img of=/dev/mmcblk1 bs=1M status=progress 0+0 records in 0+0 records out 0 bytes copied, 0.000210291 s, 0.0 kB/s linaro@tinkerboard:~$
sudo parted /dev/mmcblk1 printti ukaze spravne info o eMMC? to rozdeleni disku atd? pripadne posli vystup...
sudo mount /dev/mmcblk1p2 /mnt
ls -l /home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.imgpripadne kdyz zkusis zobrazit zacatek:
hexdump -C /home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.img | head
linaro@tinkerboard:~$ ls -l /home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.img -rwxr-xr-x 1 root root 0 Oct 23 2018 /home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.img linaro@tinkerboard:~$ hexdump -C /home/20180622-tinker-board-linaro-stretch-alip-v2.0.7.img | head linaro@tinkerboard:~$
Člověče,
dost to dneska zlobilo. Včera, když se to povedlo nainstalovat, tak jsem provedl dist-upgrade
a vypnul to. Když jsem to dnes zapnul u toho známého, tak to brutálně zlobilo. Tak jsme tam na konec dali Armbian a pohoda. Myslím, že známý tu Orcu ani nebude řešit. Bude se na to prostě dívat vzdáleně ze systému, který odečítá a hotovo.
Nefungoval nám ani zvuk. Přesněji řečeno, měli jsme monitor s DVI a tak jsme museli použít DVI kabel a redukci HDMI a tu zapojit do ASUSu. Takže jsme do desky zapojily repráky, ale zvuk nešel. To by mělo fungovat, že jo?
Jinak pro zajímavost, když jsme to připojili k počítači jeho datovým kabelem, tak bylo úložiště bez problémů vidět, takže mi asi včera fakt odešel i ten půjčený kabel
linaro@tinkerboards:~$ sudo mount / -o remount,ro mount: / is busykazdopadne kdyz ma problem i s dd image, tak resit z nabehleho systemu cenu nema
Tiskni
Sdílej: