Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
Bezpečnostní specialista Graham Helton z Low Orbit Security si všímá podezřelých anomálií v BGP, zaznamenaných krátce před vstupem ozbrojených sil USA na území Venezuely, které tam během bleskové speciální vojenské operace úspěšně zatkly venezuelského diktátora Madura za narkoterorismus. BGP (Border Gateway Protocol) je 'dynamický směrovací protokol, který umožňuje routerům automaticky reagovat na změny topologie počítačové sítě' a je v bezpečnostních kruzích znám jako 'notoricky nezabezpečený'.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.
V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.
Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
… více »Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".
Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.
[ 0.000076] ACPI: Core revision 20160831 [ 0.017089] ACPI: 8 ACPI AML tables successfully acquired and loaded [ 28.012441] Security Framework initializednetušíte, jak zjistit, proč je tam ta prodleva? a pak ještě:
[ 28.138995] ACPI: [Firmware Bug]: BIOS _OSI(Linux) query ignored [ 28.139016] ACPI Error: No handler for Region [ECRM] (f7486cc0) [EmbeddedControl] (20160831/evregion-166) [ 28.139033] ACPI Error: Region EmbeddedControl (ID=3) has no handler (20160831/exfldio-299) [ 28.139045] ACPI Error: Method parse/execution failed [\_SB.PCI0.LPCB.H_EC._REG] (Node f7489e10), AE_NOT_EXIST (20160831/psparse-543)celý výstup dmesg je v příloze. budu vám vděčný za jakékoliv nakopnutí. (většinu ostatních distribucí tam nevyzkouším, protože nemají podporu 32 bitového UEFI.) bhy
Typicky tyto problémy způsobuje čekání na konfiguraci sítě.Takhle brzo, 17 milisekund po spuštění? Síť se inicializuje až mnohem později:
[ 38.918133] ath: phy0: WB335 2-ANT card detected
[ 52.875455] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlp1s0: link becomes readyTo je asi další velké zdržení, které tam máš. Otázkou je zda se na něj čeká, nebo je paralelně se startem ostatních věcí. Co se týče zdržení na začátku bootu, tak mezi těmito dvěma řádky nevidím souvislost:
[ 0.017089] ACPI: 8 ACPI AML tables successfully acquired and loaded [ 28.012441] Security Framework initializedZajímavé je, že se to děje ještě před rozbalením initramfs:
[ 28.551891] Unpacking initramfs...Kdyby to bylo později, tipnul bych si to na připojování kořenového file systému a načítání dalších modulů z něj. To udělá takový zub v logu, jen by to nemělo být tak dlouho. Ale možná se jen načítá initrd a načítá se moc pomalu. Zkus odmáznout v Grubu parametr "quiet", ať líp vidíš, co se během bootu děje. Možná to ukáže nějaké detaily, které se do dmesg nedostanou.
systemd-analyze blame ?
$ systemd-analyze blame
6.146s networking.service
5.726s dev-sda2.device
5.657s accounts-daemon.service
4.521s systemd-logind.service
4.348s lm-sensors.service
4.274s speech-dispatcher.service
4.079s rsyslog.service
3.599s avahi-daemon.service
3.343s bluetooth.service
2.624s NetworkManager.service
2.429s systemd-rfkill.service
1.646s preload.service
1.406s systemd-modules-load.service
1.163s boot-efi.mount
1.106s keyboard-setup.service
1.055s systemd-tmpfiles-setup-dev.service
1.031s udisks2.service
972ms polkit.service
938ms upower.service
938ms systemd-fsck@dev-sda1.service
856ms systemd-udevd.service
802ms systemd-backlight@backlight:intel_backlight.service
736ms alsa-restore.service
634ms systemd-tmpfiles-setup.service
596ms rtkit-daemon.service
487ms systemd-timesyncd.service
442ms dev-sda3.swap
396ms sys-kernel-debug.mount
393ms dev-mqueue.mount
381ms wpa_supplicant.service
368ms systemd-random-seed.service
362ms systemd-remount-fs.service
356ms console-setup.service
352ms systemd-update-utmp.service
349ms systemd-journald.service
345ms dev-hugepages.mount
335ms systemd-udev-trigger.service
272ms systemd-journal-flush.service
237ms user@1000.service
213ms minissdpd.service
181ms systemd-sysctl.service
176ms hddtemp.service
165ms kmod-static-nodes.service
106ms slim.service
95ms systemd-tmpfiles-clean.service
45ms systemd-user-sessions.service
15ms systemd-update-utmp-runlevel.service
6ms sys-fs-fuse-connections.mount
Tiskni
Sdílej: