plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dokáže ffmpeg, mencoder nebo jiný software bežící na Synology DiskStation DS718+ (DS718+ na webu Synology) využít akceleraci při konverzi videa případně audia? Pokud to dobře chápu, slibuje specifikace realtime překódování 4K videa v případě přehrávání přes DLNA, ale nemám tušení, zda toho lze využít v command line zařízení - uvažuju o skriptech spouštěných z cronu přímo na zařízení. Úkolem skriptu bude překonvertovat cca 7GB MTS videa 1440x1080px 25fps AVC videa do mp4 a cca polovičního rozlišení. Mělo by se to stihnout během několika hodin. Potenciálně se budou konvertovat ještě JPG a WAV či MP3 soubory. Vidím, že Synology nabízí nějaké funkce/služby PhotoStation, VideoStation, CloudStation - kdo se v tom má vyznat. Ve výsledku pořebuju to, co jsem popsal, tj. aby vybrané soubory skončily zkonvertované na té VPS.Dlouhá verze dotazu vysvětlující širší kontext:
Hledám vhodný hardware pro úložiště dat v menší organizaci. Hlavním cílem je centrální sklad multimediálních dat, především mp3 nahrávek, fotografií a videí. Tahle data se nyní potulují náhodně po kapsách na různých kartách, což není ideální stavVítám vaše nápady, komentáře a zkušenostiSoučasně se má část těch dat zrcadlit s online archivem na VPS serveru. Zrcadlit se bude jen část dat, čili musí vzniknout nějaký mechanismus pro označení dat k synchronizaci, jejich konverzi a nahrání na server. Typicky to bude probíhat tak, že v organizaci proběhne akce, čehož výsledkem bude několik video souborů MTS s celkovou velikostí cca 7GB (2-3 hod 1440x1080px 25fps AVC videa) a cca 500 fotografií JPG (5184x3456px, kolem 7MB jeden soubor). Tato data se nahrají na úložiště a pak se vyberou některé fotografie a videosoubory (u fotografií to bude jen část snímků, zatímco u videí to budou typicky všechny soubory). Výběr se provede například překopírováním do nějakého adresáře, otagováním či podobným mechanismem. Vybrané soubory se pak převedou na asi poloviční rozlišení, u videa proběhne konverze do formátu mp4 a zkonvertované soubory se nahrají rsyncem ven na VPS. Možná tam bude ještě nějaké audio (wav nebo mp3) a s tím by se nakládalo podobně. Zvládne to ta DS718+ v řádu hodin? Pokud ne, bylo by alternativou pořídit menší server, spustit tam nejspíš Sambu a popsanou funkčnost zajistit tam. Výhodou by byl univerzálnější stroj, ale asi vyšší cena, asi pracnější konfigurace, možná nižší spolehlivost?
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: