Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
$PreserveFQDN on module(load="imudp") # input module for UDP syslog module(load="omjournal") # output module for journal input(type="imudp" port="514" ruleset="writeToJournal") ruleset(name="writeToJournal") { action(type="omjournal") }Potřeboval bych rozlišit odesílající stranu prefixem hostname, aktuálně se v journalu objeví:
Dec 29 11:52:33 server hostapd:[339]: wlan0: STA 11:22:33:44:55:66 WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
kde 'server' je local hostname - ten jen tam zřejmě přidán journalem. Rád bych tam viděl něco jako:
Dec 29 11:52:33 wifi hostapd:[339]: wlan0: STA 11:22:33:44:55:66 WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
nebo
Dec 29 11:52:33 server wifi:hostapd:[339]: wlan0: STA 11:22:33:44:55:66 WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
Tj. nelze-li modifikovat hostname, tak alespoň přidat prefix před samotnou msg. V některých případech to umožňuje odesílající strana (mikrotik), v jiných nikoliv (openWRT).
Trochu jsem studoval rsyslog, tuším, že bych se mohl vydat cestou: if $fromhost-ip == '192.168.1.10.' then ..modify msg to 'wifi:msg'..
, ale zatím nevím, jak modifikovat samotnou zprávu (respektive nastavit hostname).
Poradíte někdo se syntaxí či alespoň odkazem kterou funkcionalitu rsyslogu konkrétně využít?
Díky.
set $.journal = $hostname+$syslogtag+$msg; template(name="journal" type="list") { property(name="$.journalfmt" outname="MESSAGE") property(name="syslogseverity" outname="PRIORITY") property(name="syslogfacility" outname="SYSLOG_FACILITY") }Ale zatím se nedaří, nic se v journalu neobjevuje. (Journal vyžaduje outname="MESSAGE")
set $.journalfmt = $hostname+$syslogtag+$msg; template(name="journal" type="list") { property(name="$.journalfmt" outname="MESSAGE") property(name="syslogseverity" outname="PRIORITY") property(name="syslogfacility" outname="SYSLOG_FACILITY") }Zkoušel jsem i natvrdo
set $.journalfmt = "test";
, ale kde nic tu nic.
Fields prefixed with an underscore are trusted fields, i.e. fields that are implicitly added by the journal and cannot be altered by client code.Takze tam ten hostname nepropasirujes i kdyby jsi chtel. Syslog proste vezme zpravu a vlozi jido promenne MESSAGE a journal doplni zbytek, vcetne lokalniho hostname. Resenim by bylo nelogovat do journal, ale logovat do syslogu kde ptakovy problem neni, ale to jsi asi nechtel slyset ;).
$template JournalTpl, "%HOSTNAME%:%msg%\n"a aplikovat template
... action(type="omjournal" templeate=JournalTpl) ...
module(load="imudp") # input module for UDP syslog module(load="omjournal") # output module for journal $PreserveFQDN on input(type="imudp" port="514" ruleset="writeToJournal") template(name="journal" type="list") { property(name="rawmsg-after-pri" outname="MESSAGE") property(name="syslogseverity" outname="PRIORITY") property(name="syslogfacility" outname="SYSLOG_FACILITY") } ruleset(name="writeToJournal") { action(type="omjournal" template="journal") }což sice vyhodí duplicitní datetime stamp, ale budiž:
Dec 30 15:56:14 server rsyslogd[3668]: Dec 30 15:56:14 wifi hostapd: wlan0: STA 11:22:33:44:55:66 IEEE 802.11: associated (aid 3)
datetimestamp hostname appname: prefix: log msgprvní tři pole jsou ztracena při transportu z rsyslog --> journald (z důvodu zamezení podvrhu, jak píšeš výše, což dává smysl, jen škoda, že to nejde vypnout) a v journalu je vidět již jen
prefix: log msg
, což je z pohledu syslogu i journald obsah pole msg respektive MESSAGE.
Tiskni
Sdílej: