Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
1 Mikrotik (RouterOS) jako NAT/FIREWALL/DHCP: - ether1 - WAN - ether2 - síť 100 - 10.100.0.1/24 - ether3 - síť 200 - 10.120.0.1/24 - ether4 - síť 300 - 10.130.0.1/24 - SFP - VLAN trunk do Mikrotik switchSwitch:
- port1 - síť 100 - port2 - síť 200 - port3 - síť 300 - port4 - síť 300 - port5 - síť 300 - SFP - VLAN trunk do Mikrotiku viz. výšeSwitch mám nastavený a vyzkoušený jak potřebuju. Pročítám manuály do Mikrotiku, jejich dokumentaci a tutoriály a docházím k závěru, že tento problém lze vyřešit dvěma způsoby (možná více). První způsob:
Vytvořit interface: - SFP-vlan-100 - SFP-vlan-200 - SFP-vlan-300 Vytvořit 3 bridge: - bridge-100 s interfaci: ether2, SFP-vlan100 - bridge-200 s interfaci: ether3, SFP-vlan200 - bridge-300 s interfaci: ether4, SFP-vlan300Druhý způsob:
Vytvořit bridge: - bridge1 s interfaci: ether2, ether3, ether4, SFP a nastavit VLAN: - vlan100: tagged: SFP, untagged: ether2 - vlan200: tagged: SFP, untagged: ether3 - vlan300: tagged: SFP, untagged: ether4Oboje by dle mého mělo fungovat (testovat budu zítra). Spíš mě zaráží (možná samozřejmost - se síťařinou začínám), že to lze udělat více způsoby, každý bude mít jistě pro a proti. Cíl je jasný - udělat 3 oddělené sítě, každá budou mít svůj rozsah adres, porty, DHCP server a všechny sítě budou za 1 NATem do WAN. Je nějaký zásadní rozdíl (jak v bezpečnosti, tak v rychlosti) mezi výše uvedenými postupy? Díky moc za poznámky k řešení
/interface bridge port print. Ak ukazuje "H" pri nazve portu a v stlpci HW je hodnota "yes", tak je vsetko ako ma byt.[user@RB] > /interface bridge port print Flags: X - disabled, I - inactive, D - dynamic, H - hw-offload # INTERFACE BRIDGE HW PVID PR PATH-COST INTERNA... HORIZON 0 H eth01 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 1 H eth02 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 2 I H eth03 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 3 I H eth04 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 4 H eth05 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 5 I H eth08 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 6 H eth09 br01-lan yes 1 0x 10 10 none 7 H eth10 br01-lan yes 1 0x 10 10 none [user@RB] >... tiez je dobre nezabudnut, ze routing ide vzdy cez CPU a linka do CPU moze limitovat rychlost spojenia medzi roznymi subnetami.
Ještě taková drobnost, v konfiguraci /interface bridge vlan bude potřeba přidat port "cpu", aby byl provoz switchován i do Mikrotika a fungoval vlan na bridge interfacu.Můžeš to prosím upřesnit port "cpu"? Ve winboxu nevidím nic, co by tomu odpovídalo, v dokumentace se o tomto portu zmiňují, ale příklad jsem nenašel. Jestli to chápu správně: vytvořím z interfacu "my-bridge" interface "my-bridge-vlan100" s VLANem 100 a tento interface potom vložím do /interface bridge vlan ?
/interface bridge add name=bridge1 vlan-filtering=yes /interface vlan add interface=bridge1 name=bridge1-vlan100 vlan-id=100 add interface=bridge1 name=bridge1-vlan200 vlan-id=200 add interface=bridge1 name=bridge1-vlan300 vlan-id=300 /ip pool add name=vlan100 ranges=192.168.0.100-192.168.0.250 add name=vlan200 ranges=192.168.20.100-192.168.20.250 add name=vlan300 ranges=192.168.30.100-192.168.30.250 /ip dhcp-server add address-pool=vlan100 disabled=no interface=bridge1-vlan100 name=dhcp-bridge1-vlan100 add address-pool=vlan200 disabled=no interface=bridge1-vlan200 name=dhcp-bridge1-vlan200 add address-pool=vlan300 disabled=no interface=bridge1-vlan300 name=dhcp-bridge1-vlan300 /interface bridge port add bridge=bridge1 interface=ether2 pvid=100 add bridge=bridge1 interface=ether3 pvid=200 add bridge=bridge1 interface=ether4 pvid=300 add bridge=bridge1 interface=ether5 /interface bridge vlan add bridge=bridge1 tagged=ether5,bridge1 untagged=ether2 vlan-ids=100 add bridge=bridge1 tagged=ether5,bridge1 untagged=ether3 vlan-ids=200 add bridge=bridge1 tagged=ether5,bridge1 untagged=ether4 vlan-ids=300 /ip address add address=192.168.0.1/24 interface=bridge1-vlan100 network=192.168.0.0 add address=192.168.20.1/24 interface=bridge1-vlan200 network=192.168.20.0 add address=192.168.30.1/24 interface=bridge1-vlan300 network=192.168.30.0 /ip dhcp-server network add address=192.168.0.0/24 dns-server=192.168.0.1 gateway=192.168.0.1 netmask=24 add address=192.168.20.0/24 dns-server=192.168.20.1 gateway=192.168.20.1 netmask=24 add address=192.168.30.0/24 dns-server=192.168.30.1 gateway=192.168.30.1 netmask=24A při kopírování v rámci sítě VLAN100 jedu s využitím CPU 1-2% 3 oddělené sítě, v každé jedna ethernetka a trunk do switch. DNS ok, DHCP ok. Ještě nastavím Wi-Fi, aby se mi podle MAC adresy přiřazovali klienti do VLAN a hotovo. Vantomas: díky!
VLAN-y podporuju skoro vsetky MKT, ale nie vsetky maju HW podporu pre offloading, cize vsetko riesi hlavne CPU a nie CPU na switch-chip-e.4011 bohužel VLAN na switchi nepodporuje, takže jestli to chápu správně prostředky CPU oproti stávajícímu řešení neušetřím.
Tiskni
Sdílej: