Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj,
mozna to pujde tady spoustu lidem proti srsti, ale snazim se spustit KODI na debianu bez DE, navic v containerizovane platforme flatpak.
Problem je, ze pulseaudio nejak nefunguje, respektive KODI ho nevidi. Zkousel jsem to ted ve virtualboxu (vagrantfile muzu poskytnout) s pridanim zvukovky a aplay -l i pactl list vidi zvukovou kartu. Spis se mi nezda, ze nejak funguje trigrovani pulseaudia v userspacu dbusem, nekdy to tam je vystartovane, nekde neni, nekdy az po chvili.
Uplne nevim, jestli ten flatpak komunikuje s pulseaudio pres dbus, ale minimalne tady: https://github.com/flathub/tv.kodi.Kodi/blob/master/tv.kodi.Kodi.yml#L17 je videt, ze potrebuje asi fyzicky socket.
printf "pulseaudio --start\nxset s off -dpms\n/usr/bin/flatpak run tv.kodi.Kodi\n" > /home/kodi/.xsession
vypada, ze funguje, problem je, ze vsichni durazne doporucovali nechat pulseaudio startovat automaticky. Tohle je udajne nejaky antipattern.
1. Proc ne KODI z balicku? Chci posledni verzi s podporou DRM.
2. Proc Debian? Protoze pouzivam OpenMediaVault
3. Proc ne RPI jako prehravac? Nechci mit dalsi zarizeni, kdyz to jedno to zvladne oboji utahnout v pohode.
4. Proc to nepustit na KVM jako 2 VM, jedno s OVM a druhe KODI? Nemam moc silny stroj, to by byly prostredky navic, ktere jsou pro me zbytecne.
5. Proc nenainstalovat plnou podporu DE, repsektive nainstalovat OVM do Debianu? Zkousel jsem naopak nainstalovat v OVM task-xfce-desktop, ale stejne to uplne nefugovalo.
Nize prikladam, jak jsem instaloval (zdroj lze pouzit debian:stretch, nebo posledni openmediavault)
apt install -y --no-install-recommends flatpak xorg lightdm i965-va-driver upower policykit-1 pulseaudio dbus-user-session dbus-x11 adduser --disabled-password --shell /bin/bash --gecos "User" kodi echo "kodi:kodi" | chpasswd flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo flatpak install -y flathub tv.kodi.Kodi mkdir -p /etc/lightdm/lightdm.conf.d/ printf "[SeatDefaults]\nautologin-user=kodi\n" > /etc/lightdm/lightdm.conf.d/1-autologin.conf printf "xset s off -dpms\n/usr/bin/flatpak run tv.kodi.Kodi\n" > /home/kodi/.xsession systemctl start lightdm
Ve flatpak KODI logu pak chyba vypada takto:
2019-02-24 09:31:49.229 T:140038854797056 ERROR: CActiveAESink::OpenSink - no sink was returned 2019-02-24 09:31:49.229 T:140038863189760 ERROR: ActiveAE::InitSink - returned error
Diky za rady
EDIT: jeste hloubam nad timhle balickem, kterej asi zprostredkovava komunikaci z flatpak sandboxu na hosta: https://packages.debian.org/stretch/xdg-desktop-portal
grep "Exec" /etc/xdg/autostart/pulseaudio.desktop Exec=start-pulseaudio-x11K tomu ovsem nikdy nedojde, protoze pouzivam xsession.
Tiskni
Sdílej: