Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj,
mozna to pujde tady spoustu lidem proti srsti, ale snazim se spustit KODI na debianu bez DE, navic v containerizovane platforme flatpak.
Problem je, ze pulseaudio nejak nefunguje, respektive KODI ho nevidi. Zkousel jsem to ted ve virtualboxu (vagrantfile muzu poskytnout) s pridanim zvukovky a aplay -l i pactl list vidi zvukovou kartu. Spis se mi nezda, ze nejak funguje trigrovani pulseaudia v userspacu dbusem, nekdy to tam je vystartovane, nekde neni, nekdy az po chvili.
Uplne nevim, jestli ten flatpak komunikuje s pulseaudio pres dbus, ale minimalne tady: https://github.com/flathub/tv.kodi.Kodi/blob/master/tv.kodi.Kodi.yml#L17 je videt, ze potrebuje asi fyzicky socket.
printf "pulseaudio --start\nxset s off -dpms\n/usr/bin/flatpak run tv.kodi.Kodi\n" > /home/kodi/.xsession
vypada, ze funguje, problem je, ze vsichni durazne doporucovali nechat pulseaudio startovat automaticky. Tohle je udajne nejaky antipattern.
1. Proc ne KODI z balicku? Chci posledni verzi s podporou DRM.
2. Proc Debian? Protoze pouzivam OpenMediaVault
3. Proc ne RPI jako prehravac? Nechci mit dalsi zarizeni, kdyz to jedno to zvladne oboji utahnout v pohode.
4. Proc to nepustit na KVM jako 2 VM, jedno s OVM a druhe KODI? Nemam moc silny stroj, to by byly prostredky navic, ktere jsou pro me zbytecne.
5. Proc nenainstalovat plnou podporu DE, repsektive nainstalovat OVM do Debianu? Zkousel jsem naopak nainstalovat v OVM task-xfce-desktop, ale stejne to uplne nefugovalo.
Nize prikladam, jak jsem instaloval (zdroj lze pouzit debian:stretch, nebo posledni openmediavault)
apt install -y --no-install-recommends flatpak xorg lightdm i965-va-driver upower policykit-1 pulseaudio dbus-user-session dbus-x11 adduser --disabled-password --shell /bin/bash --gecos "User" kodi echo "kodi:kodi" | chpasswd flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo flatpak install -y flathub tv.kodi.Kodi mkdir -p /etc/lightdm/lightdm.conf.d/ printf "[SeatDefaults]\nautologin-user=kodi\n" > /etc/lightdm/lightdm.conf.d/1-autologin.conf printf "xset s off -dpms\n/usr/bin/flatpak run tv.kodi.Kodi\n" > /home/kodi/.xsession systemctl start lightdm
Ve flatpak KODI logu pak chyba vypada takto:
2019-02-24 09:31:49.229 T:140038854797056 ERROR: CActiveAESink::OpenSink - no sink was returned 2019-02-24 09:31:49.229 T:140038863189760 ERROR: ActiveAE::InitSink - returned error
Diky za rady
EDIT: jeste hloubam nad timhle balickem, kterej asi zprostredkovava komunikaci z flatpak sandboxu na hosta: https://packages.debian.org/stretch/xdg-desktop-portal
grep "Exec" /etc/xdg/autostart/pulseaudio.desktop Exec=start-pulseaudio-x11K tomu ovsem nikdy nedojde, protoze pouzivam xsession.
Tiskni
Sdílej: