Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj,
bežím na Ubuntu a po upgrade na 18.10 a mám problém so sluchátkami. Teda možno aj s normálnym zvukom, ale ten som nemal nikdy pustený. Zvuk je deformovaný, ľudia ako keby hovorili z plechovice. Namiesto činelov je zvuk ako keby niekto šúchal niečo drsné po stene. Pre predstavu, nie som audiofil, nerozpoznám 64kbps MP3 od FLACu. Zvuk nie je "prebudený", robí to pri každej hlasitosti a taký klavír je trochu iný, ale dá sa to počúvať.
Zaujímavé že to zmizne, keď v pavucontrol nastavím iba "Analog Stereo Output"; nefunguje to pri "Analog Stereo Duplex". Bohužial ale tým prídem o vstup, mikrofón. Iné stlmenie mikrofónu cez ovládanie pavucontrol alebo alsamixer na to nemá vplyv. Robí to s bluetooth a aj drôtovými sluchátkami rôznych výrobcov.
Nakoniec, je to notebook, takže má interný mikrofón, ktorý sa tiež vypne nastavením Analog Stereo Output. Ale ten nepočuje čo je v sluchátkach, takže to by nemalo mať vplyv.
Máte niekto nejaký tip aspoň ako sa to volá po anglicky alebo ideálne ako to opraviť?
V prvom rade je nutné určiť čo je príčina. Môže to byť zlý ovladač zvukovej karty a keď to robí aj bluetooth. SKúšal si liveCD tej verzie ubuntu ?
Iná možnosť je, že máš povolený vstup mikrofónu a pritom je návrh obvodov zvukovej karty taký, že dochádza k presluchu z jednotlivých kanálov. To, že sluchadla nie sú pri mikrofóne neznamená, že niekde po ceste nie je presluch.
Ak to bude prvá možnosť, tak tento problém by mal zmiznúť s dočasnou zmenou distribúcie. V prípade druhej možnosti to pomôže len výmena hw.
After upgrading to ubuntu 18.10 the sound is severely distorted.
Tiskni
Sdílej: