Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nazdarek
Som tu novy clen a to nie len tu ale aj medzi serverovymi linuxakmi (konkretne debian 9 server) a prvy "projekt" do ktoreho som sa pustil bola instalacia a spustenie seafile servera. Takze na cistej instalacii Debianu 9 som postupoval podla tohto navodu (vratane pridruzenych prerequisites navodov):
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-sync-and-share-your-files-with-seafile-on-debian-9
Potom som este postupoval podla tohto navodu aby bol seafile mimo webroot:
https://manual.seafile.com/deploy/deploy_seahub_at_non-root_domain.html
Nakoniec som len tak pre uplnost nainstaloval php 7.2 a povolil v apache podla tohto navodu (len aby som mal kompletny lamp keby nieco):
https://linuxize.com/post/how-to-install-php-on-debian-9/
Vysledok je taky ze seafile zatial funguje ako ma ale teraz by som chcel na server nainstaloval virtualmin/webmin (mam radsej GUI ako CLI) a neviem ako to mam spravit lebo asi nemozem pouzit oficialnu automaticku instalaciu virtualmin pretoze ta predpoklada "cisty" OS, bez LAMP a ja uz LAMP mam takze si myslim ze ak by som pouzil automaticku instalaciu tak mi prepise alebo rozbije minimalne konfiguraciu apache (vratane virtualhost conf pre seafile) aj mysql a tym padom aj samotny seafile cloud alebo sa mylim a automaticka instalacia nic nepokazi? Mozete mi teda poradit ako nainstalovat virtualmin bez toho aby som poskodil aktualny stav? Uvedomujem si ze asi viaceri z Vas bdu tvrdit ze akykolvek GUI admin je zly a je lepsie vsetko robit cez CLI ale aj tak chcem skusit virtualmin.
este doplnujuca otazka k seafile: Vo viacerych temach na fore seafile je napisane ze je dobre prejst na WSGI ale nikde sa mi nepodarilo najst ako to mam spravit ked pouzivam apache? Predpokladam ze nestaci len zapnut mod_wsgi
Řešení dotazu:
apt-get install libapache2-mod-wsgi
# nainstalovani, veskere zavislosti si to dotahuje samo sudo apt install virt-managerpripadne na zeleze pouzivat LVM umoznujici udelat LV snapshot beziciho systemu nebo BTRFS, podporujici Snapshoty jeste "vice"...
Tiskni
Sdílej: