Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
# Please note that this file is written to be used with dhcpcd
# For static IP, consult /etc/dhcpcd.conf and 'man dhcpcd.conf'
# Include files from /etc/network/interfaces.d:
source-directory /etc/network/interfaces.d
z toho usuzuji, že je to nakonfigurováno tak, že si eth0 vezme IP z DHCP serveru.
Task jsme cvičně na mem routeru zapnul DHCP Server tak aby přiděloval IP 192.168.1.30 až 35.
Když to zkusím na svém PC dostnu přidělenou 192.168.1.30 a vidim to i na seznamu poskytnutých IP na routeru, ale Rapberry nedostne nic.
Co dělám blbě?
Jo asi bych uměl vytáhnout Rasperry Pi z te desky s Poe a připojit si USAB klavesnici, nebo najet nějaký linux a v něm zeditotat interfaces na sttickou PI, ale chtěl bych příjít na to v šdem je problém, že nedokázu přideli IP z DHCP serveru?
Co dělám blbě?Pro jistotu bych ještě pořídil packet capture toho, co leze z ethernetového portu na Raspberry při bootu.
Jo asi bych uměl vytáhnout Rasperry Pi z te desky s Poe a připojit si USAB klavesniciMnohem lepší mi přijde použít sériovou konzoli. Na konec
config.txt
přidat: enable_uart=1
, a možná ještě do cmdline.txt
console=serial0,115200
a možná systemctl enable serial-getty@ttyS0.service
auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcp(pozor na vymoženost s názvem unpredictable network interface names, je potřeba dát kernelu parametry
net.ifnames=0 biosdevname=0
)
Tiskni
Sdílej: