Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
.xinitrc
, jenže, když systém spustím, tak se nastartuje TWM a já nevím proč?
Mohl by mi někdo poradit, nebo jen naznačit cestu? Vím, že tu moc Slackwaristů není, ale budu vděčný i za náznak, či doměnku.
X DISPLAY=:0 icevm
xinitrc
jsem to zkoušel hned napoprvé. Slackware to má v adresáři /etc/X11/xinit
pro každé dostupné prostředí jeho vlastní soubor xinitrc
- README.Xmodmap
- xinitrc -> xinitrc.xfce
- xinitrc.blackbox
- xinitrc.fluxbox
- xinitrc.fvwm2
- xinitrc.twm
- xinitrc.wmaker
- xinitrc.xfce
Jako první jsem vzal existující .xinitrc
a upravil ho pro spuštění icewm.
Původně to vypadalo takto. Pozn. Výpis je zkrácen, samozřejmě.
if [ -z "$DESKTOP_SESSION" -a -x /usr/bin/ck-launch-session ]; then exec ck-launch-session dbus-launch --exit-with-session /usr/bin/startxfce4 else exec dbus-launch --exit-with-session /usr/bin/startxfce4 fiA já řetězec týkající se spouštění upravil na
/usr/local/bin/icewm-session
. Vytvořený soubor jsem nastavil jako spustitelný.
Cílem bylo dosáhnout toho, aby se v menu příkazu xwmconfig
přidala položka pro IceWM, což se stalo, ale prostředí se nespustilo.
Potom jsem zkoušel spustit icewm z domácího adresáře, jak přes .xinitrc
tak přes .xsesion
a nešlo to taky.
Takže se podívám do skriptů na které odkazoval Rastos a zkusím si najít něco o tom odkud vychází startx.
Děkuji
když systém spustímJe docela velká zkratka a chybí dost informací. Pokud spustit systém znamená boot, pak je ve Slacku výchozí runlevel 3 (6 textových VT, žádné
X
). Zkoušel jste tohle a pak startx
po přihlášení? .xinitrc
byl v ${HOME}
příslušného uživatele? Práva/vlastnictví v pořádku? Obsah (v pořádku, resp. jaký).
Nebo runlevel 4? Jaký manažer přehlášení? Nový správce oken musí být zaregistrován podle dm
, resp. použít ${HOME}/.xsession
pokud to podporuje.
Tiskni
Sdílej: