Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím, potřebuji vyřešit jednu možná lehkou věc, ale laboruji s tím už druhý den. Mám tři samostatné webservery za 1 veřejnou IP, které odpovídají na portech 80 a 443 (každý má sám za sebe nastavené přesměrování http->https a certifikáty). Na routeru však mohu směrovat porty pouze na jeden z nich. Zkusil jsem tedy nginx. Teorie je tedy snadná, rozhodovalo by se podle zadané domény, kdy by porty na routeru byly směrovány na vnitřní adresu nginx a pak - domena1.com -> server1 ; domena2.com -> server2 ; domena3.com -> server3.
Je pro takový úkol vhodné použít nginx, nebo existuje něco vhodnějšího?
Pokud je správná volba nginx, jak by vypadala konfigurace? Prozatím zkouším port 443, ale moc se nedaří. Tohle je můj nejnovější počin, ale dává to chybu: PR_END_OF_FILE_ERROR . Předem díky.
server {listen 443 ssl;server_name domena1.com;
location / {proxy_pass https://server1/;proxy_set_header Host $host;proxy_set_header X-Real-IP $remote_addr;proxy_set_header X-Forwarded-For $proxy_add_x_forwarded_for;}}
server { listen 80; server_name domena1.com; # přesměrování na https return 301 https://$host$request_uri; access_log /var/log/nginx/domena1.com.proxy.log upstreamlog; access_log /var/log/nginx/domena1.com.access.log; error_log /var/log/nginx/domena1.com.error.log; location / { proxy_pass http://192.168.1.1; proxy_redirect off; include /etc/nginx/custom/proxy_base.conf; } } server { listen 443 ssl http2; server_name domena1.com; access_log /var/log/nginx/domena1.com.proxy.log upstreamlog; access_log /var/log/nginx/domena1.com.access.log; error_log /var/log/nginx/domena1.com.error.log; location / { proxy_pass https://192.168.1.1; proxy_redirect off; #proxy_ssl_session_reuse on; #proxy_ssl_verify off; include /etc/nginx/custom/proxy_base.conf; } # nastavení SSL v separé souboru include /etc/nginx/ssl/ssl.conf; # nastavení certifikátu : ssl_certificate /etc/nginx/ssl/domena1.com-cert-intermediate.pem; ssl_certificate_key /etc/nginx/ssl/domena1.com-private.key; }a do "/etc/nginx/custom/proxy_base.conf" souboru zmíněném ve výše uvedeném souboru:
proxy_set_header Host $host; proxy_set_header X-Real-IP $remote_addr; proxy_set_header X-Forwarded-For $proxy_add_x_forwarded_for; proxy_max_temp_file_size 0; # for websocket working : proxy_set_header Upgrade $http_upgrade; proxy_set_header Connection "upgrade"; proxy_http_version 1.1; # This is necessary to pass the correct IP to be hashed real_ip_header X-Real-IP; client_max_body_size 100m; client_body_buffer_size 128k; proxy_connect_timeout 30; proxy_send_timeout 20m; proxy_read_timeout 20m; proxy_buffer_size 4k; proxy_buffers 4 32k; proxy_busy_buffers_size 64k; proxy_temp_file_write_size 64k;A do "/etc/nginx/ssl/ssl.conf" dát :
# nastavení SSL : ssl on; ssl_session_timeout 5m; ssl_protocols TLSv1.2; ssl_prefer_server_ciphers on; ssl_session_cache shared:SSL:10m; ssl_dhparam /etc/nginx/ssl/dhparam.pem; ssl_ciphers "ECDHE-ECDSA-AES256-GCM-SHA384:ECDHE-RSA-AES256-GCM-SHA384:ECDHE-ECDSA-CHACHA20-POLY1305:ECDHE-RSA-CHACHA20-POLY1305:ECDHE-ECDSA-AES128-GCM-SHA256:ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256:ECDHE-ECDSA-AES256-SHA384:ECDHE-RSA-AES256-SHA384:ECDHE-ECDSA-AES128-SHA256:ECDHE-RSA-AES128-SHA256";Takto nějak si na Nginx nastavíš vhosty pro každou doménu. Pro každou certifikát, třeba Letsencrypt a hotovo.
#proxy_ssl_session_reuse on; #proxy_ssl_verify off;Zdar Max
Díky za podrobné instrukce. Ještě bych si rád udělal myšlenkový pořádek v těch certifikátech.
1. Chápu to tedy tak, že mi jsou momentální certifikáty (Lets encrypt) na těch třech webserverech k ničemu. Musím ověření domény udělat na nginx stroji a nějak je dostat do /etc/nginx/ssl - je to tak?
2. Pak trochu nerozumím těm "hala bala" certifikátům. Backendem se v tomto případě myslí co?
Tiskni
Sdílej: