V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Díky, ale nešlo mi ani tak o řešení, jako spíš o to, jak k tomu může dojít. Neproběhla žádná instalace OS, tak by ke změnám na disku nemělo dojít.
A aktualizace Windows taky neproběhla?
Na původním stroji totiž žádné Windows nebyly a po přendání disku do nového stroje s Win7, se nově objevuje v GRUB menu možnost spustit Win7. ( samozřejmě také nefunkční ).
Protože je nastaveno, aby grub hledal další operační systémy.
Mimochodem, dobrá věc je tohle.
Tak jsme chtěli zkusit zprovoznit ty původní W7 na druhém disku, který byl připojen ( sda ), ale se kterým vůbec nepracoval.Jses si jisty, ze to vubec fungovalo? Bezelo to nekdy?
Pokud ta licence k Windows není OEM, tak bych nic neopravoval, protože je dost pravděpodobné, že se to ani opravit nepodaří (už se mi to párkrát stalo) a Windows bych dal do Lubuntu do virtuálu. Na stahování exáčů ten stroj snad bude silný dost. A ten disk bych si nechal na data/experimenty. Pokud si kamarád přece jen bude chtít nechat Windows na železe a nepovedla by se oprava zavádění, tak až ty Windows budete znovu instalovat, tak odpojte ten disk s Lubuntu, aby vám na něj náhodou (v tomto případě nevím jistě jak by se to zachovalo) instalátor Windows nedal zavaděč.
Pokud si kamarád přece jen bude chtít nechat Windows na železe a nepovedla by se oprava zavádění, tak až ty Windows budete znovu instalovat, tak odpojte ten disk s Lubuntu, aby vám na něj náhodou (v tomto případě nevím jistě jak by se to zachovalo) instalátor Windows nedal zavaděč.To je de fakto situace, ze které se vycházelo. Do PC s funkčními Win7 přidán disk s již instalovaným Lubuntu a v BIOSu přepnuté pořadí a způsob boot. Od té doby Win nestartuje, i když vyjmu ten disk s Lubuntu.
# pro legacy grub-install --target=i386-pc /dev/sdX # pro uefi grub-install --target=x86_64-efi /dev/sdX
sudo mkdir /target ## pripojeni oddilu pokud je to beznej oddil sudo mount /dev/sdXY /target # pokud je oddelenej boot tak pripojit i ten (pokud jsou dalsi oddelene tak pripojit i dalsi) sudo mount /dev/sdXW /target/boot ## pokud by na disku bylo LVM sudo vgchange -ay sudo mount /dev/mapper/vgjmeno-lvjmenosystemu /target sudo mount /dev/mapper/vgjmeno-lvjmebootu /target/boot ## pokud by uz slo o EFI tak pripojit EFI oddil sudo mount /dev/sdXV /target/boot/efi ## priprava chroot sudo mount --bind /dev /target/dev sudo mount --bind /dev/pts /target/dev/pts sudo mount -t proc proc /target/proc sudo mount -t sysfs sysfs /target/sys ## provedeni chroot sudo chroot /target ## ted jsi do ukonceni pres exit vlezlej v systemu co je nainstalovan na disku a provadene operace delas v nemm...
sudo sgdisk --mbrtogpt /dev/sdXa GParted pokud neznas pro info (neni to presnej postup, jen zhruba co jak se dela, pripadne ceskej navod)
diskpart
- přiřaďte nějaké písmeno FAT32 partitioně (postup na obrázku v příloze)
- po ukončení diskpartu spusťte opravu bootování příkazem bcdboot c:\Windows /s W: /f ALL
(to W: je písmeno, které jste přiřadil té FAT32 partitioně)
Tiskni
Sdílej: