Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ahoj linuxáci a linuxačky!
obracím se na Vás s velkou prosbou o pomoc. Předem se omlouvám, pokud bude něco špatně srozumitelné / popsané, ale s linuxem jsem začal zhruba měsíc zpět a všechno se učím a je pro mě oproti oknům nové. V rámci školy máme předmět zaměřený na linux a já dostal za úkol vypracovat zapojení v účebně ( všechny PC linux only ) s Avahi a IPv6 only.
Abych nastínil více co vlastně potřebuji udělat, tak mám za úkol připravit skript, který nahodí na všech mašinách Avahi a IPv6 link-local adresy ( + IPv6 normální adresaci, ale v rámci jednoho LANu bude komunikace pouze na link-local adresách ). Na něco málo jsem už koukal, ale pořád mi nejde do hlavy pár věcí ohledně avahi a skriptování na linuxu, proto se obracím na Vás, linux mágové, s prosbou o pomoc.
Co se týče avahi, koukal jsem na pár stránek na gůglu a manuál v linuxu, ale moje angličtina není až tak skvělá a v češtině jsem žádný tutoriál na IPv6 Avahi nenašel. Jediné co bych potřeboval vysvětlit je to, jak mám správně nastavit konfigurační soubory Avahi ( avahi-autoipd.action , avahi-daemon.conf . nsswitch.conf ). Všechny dám do příloh.
V konfiguráku avahi-autoipd.action je zhruba toto:
set -e
# Command line arguments:# $1 event that happened:# BIND: Successfully claimed address# CONFLICT: An IP address conflict happened# UNBIND: The IP address is no longer needed# STOP: The daemon is terminating# $2 interface name# $3 IP adddress
PATH="$PATH:/usr/bin:/usr/sbin:/bin:/sbin"
# Use a different metric for each interface, so that we can set# identical routes to multiple interfaces.
METRIC=$((1000 + `cat "/sys/class/net/$2/ifindex" 2>/dev/null || echo 0`))
if [ -x /bin/ip -o -x /sbin/ip ] ; then
# We have the Linux ip tool from the iproute package
case "$1" in BIND) ip addr flush dev "$2" label "$2:avahi" ip addr add "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ip route add default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ;;
CONFLICT|UNBIND|STOP) ip route del default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ip addr del "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
elif [ -x /bin/ifconfig -o -x /sbin/ifconfig ] ; then
# We have the old ifconfig tool
case "$1" in BIND) ifconfig "$2:avahi" inet "$3" netmask 255.255.0.0 broadcast 169.254.255.255 up route add default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ;;
CONFLICT|STOP|UNBIND) route del default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ifconfig "$2:avahi" down ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
else
echo "No network configuration tool found." >&2 exit 1
fi
exit 0
má otázka zní, je potřeba v tomto skriptu / konfiguráku něco měnit pro rozběhnutí link-local IPv6 avahi?
Další konfigurák, avahi-daemon.conf obsahuje toto:
[server]
#host-name=TEST1
#domain-name=VSB.CZ
#browse-domains=0pointer.de, zeroconf.org
use-ipv4=no
use-ipv6=yes #allow-interfaces=enp1s0 #deny-interfaces=lo #check-response-ttl=no #use-iff-running=no #enable-dbus=yes #disallow-other-stacks=no #allow-point-to-point=no #cache-entries-max=4096 #clients-max=4096 #objects-per-client-max=1024 #entries-per-entry-group-max=32 ratelimit-interval-usec=1000000 ratelimit-burst=1000 [wide-area] enable-wide-area=yes [publish] #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 něco málo jsem zde již vyeditoval, ale nejsem si zase jistý co vše jsou pro mne důležité parametry pro správnou funkčnost avahi. A jako poslední mám soubor nsswitch.conf, který obsahuje toto: passwd: compat systemd group: compat systemd shadow: compat gshadow: files hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4 networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: nis
Případně budu moc rád za každé doporučení na nějakou literaturu zabývajíc se problematikou IPv6 + Avahi.
Předem Vám moc moc moc děkuji! Budu rád za každou radu / doporučení
a přeji Vám hezký víkend!
#!/bin/bash # Pridam vlastni IPv6 link local adresu. ip -6 addr add fe80::dead:beaf/64 # Restartuji Avahi. systemctl restart avahi-deamon : Hotovo ;) exit 0Zbytek by mel byt automaticky, doufejme. Firewall bude ve vychozim nastaveni zadny.
Ahoj!
díky za odpověď. Co se týče manuálního nastavení IPv6 link-local adresace, tak jsem zkoušel, akorát byl problém v duplikátní ( automaticky nastavené ) adresaci od avahi. Zkoušel jsem flushnout nastavení ethernetového portu, ale automatická adresace byla během pár ms zpět.
Je nějaká možnost na zakázání automatické konfigurace od avahi?
Případně kde prosímtě najdu nastavení mDNS a jaké jsou příkazy pro zobrazení záznamů?
Jinak co se týče skriptů na linuxu, neznáš prosím nějakou dobrou literaturu / webové stránky, kde jsou nějaké návody?
Předem díky za odpověď!
Tiskni
Sdílej: