Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj linuxáci a linuxačky!
obracím se na Vás s velkou prosbou o pomoc. Předem se omlouvám, pokud bude něco špatně srozumitelné / popsané, ale s linuxem jsem začal zhruba měsíc zpět a všechno se učím a je pro mě oproti oknům nové. V rámci školy máme předmět zaměřený na linux a já dostal za úkol vypracovat zapojení v účebně ( všechny PC linux only ) s Avahi a IPv6 only.
Abych nastínil více co vlastně potřebuji udělat, tak mám za úkol připravit skript, který nahodí na všech mašinách Avahi a IPv6 link-local adresy ( + IPv6 normální adresaci, ale v rámci jednoho LANu bude komunikace pouze na link-local adresách ). Na něco málo jsem už koukal, ale pořád mi nejde do hlavy pár věcí ohledně avahi a skriptování na linuxu, proto se obracím na Vás, linux mágové, s prosbou o pomoc.
Co se týče avahi, koukal jsem na pár stránek na gůglu a manuál v linuxu, ale moje angličtina není až tak skvělá a v češtině jsem žádný tutoriál na IPv6 Avahi nenašel. Jediné co bych potřeboval vysvětlit je to, jak mám správně nastavit konfigurační soubory Avahi ( avahi-autoipd.action , avahi-daemon.conf . nsswitch.conf ). Všechny dám do příloh.
V konfiguráku avahi-autoipd.action je zhruba toto:
set -e
# Command line arguments:# $1 event that happened:# BIND: Successfully claimed address# CONFLICT: An IP address conflict happened# UNBIND: The IP address is no longer needed# STOP: The daemon is terminating# $2 interface name# $3 IP adddress
PATH="$PATH:/usr/bin:/usr/sbin:/bin:/sbin"
# Use a different metric for each interface, so that we can set# identical routes to multiple interfaces.
METRIC=$((1000 + `cat "/sys/class/net/$2/ifindex" 2>/dev/null || echo 0`))
if [ -x /bin/ip -o -x /sbin/ip ] ; then
# We have the Linux ip tool from the iproute package
case "$1" in BIND) ip addr flush dev "$2" label "$2:avahi" ip addr add "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ip route add default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ;;
CONFLICT|UNBIND|STOP) ip route del default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ip addr del "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
elif [ -x /bin/ifconfig -o -x /sbin/ifconfig ] ; then
# We have the old ifconfig tool
case "$1" in BIND) ifconfig "$2:avahi" inet "$3" netmask 255.255.0.0 broadcast 169.254.255.255 up route add default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ;;
CONFLICT|STOP|UNBIND) route del default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ifconfig "$2:avahi" down ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
else
echo "No network configuration tool found." >&2 exit 1
fi
exit 0
má otázka zní, je potřeba v tomto skriptu / konfiguráku něco měnit pro rozběhnutí link-local IPv6 avahi?
Další konfigurák, avahi-daemon.conf obsahuje toto:
[server]
#host-name=TEST1
#domain-name=VSB.CZ
#browse-domains=0pointer.de, zeroconf.org
use-ipv4=no
use-ipv6=yes #allow-interfaces=enp1s0 #deny-interfaces=lo #check-response-ttl=no #use-iff-running=no #enable-dbus=yes #disallow-other-stacks=no #allow-point-to-point=no #cache-entries-max=4096 #clients-max=4096 #objects-per-client-max=1024 #entries-per-entry-group-max=32 ratelimit-interval-usec=1000000 ratelimit-burst=1000 [wide-area] enable-wide-area=yes [publish] #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 něco málo jsem zde již vyeditoval, ale nejsem si zase jistý co vše jsou pro mne důležité parametry pro správnou funkčnost avahi. A jako poslední mám soubor nsswitch.conf, který obsahuje toto: passwd: compat systemd group: compat systemd shadow: compat gshadow: files hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4 networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: nis
Případně budu moc rád za každé doporučení na nějakou literaturu zabývajíc se problematikou IPv6 + Avahi.
Předem Vám moc moc moc děkuji! Budu rád za každou radu / doporučení
a přeji Vám hezký víkend!
#!/bin/bash # Pridam vlastni IPv6 link local adresu. ip -6 addr add fe80::dead:beaf/64 # Restartuji Avahi. systemctl restart avahi-deamon : Hotovo ;) exit 0Zbytek by mel byt automaticky, doufejme. Firewall bude ve vychozim nastaveni zadny.
Ahoj!
díky za odpověď. Co se týče manuálního nastavení IPv6 link-local adresace, tak jsem zkoušel, akorát byl problém v duplikátní ( automaticky nastavené ) adresaci od avahi. Zkoušel jsem flushnout nastavení ethernetového portu, ale automatická adresace byla během pár ms zpět.
Je nějaká možnost na zakázání automatické konfigurace od avahi?
Případně kde prosímtě najdu nastavení mDNS a jaké jsou příkazy pro zobrazení záznamů?
Jinak co se týče skriptů na linuxu, neznáš prosím nějakou dobrou literaturu / webové stránky, kde jsou nějaké návody?
Předem díky za odpověď!
Tiskni
Sdílej: