Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj linuxáci a linuxačky!
obracím se na Vás s velkou prosbou o pomoc. Předem se omlouvám, pokud bude něco špatně srozumitelné / popsané, ale s linuxem jsem začal zhruba měsíc zpět a všechno se učím a je pro mě oproti oknům nové. V rámci školy máme předmět zaměřený na linux a já dostal za úkol vypracovat zapojení v účebně ( všechny PC linux only ) s Avahi a IPv6 only.
Abych nastínil více co vlastně potřebuji udělat, tak mám za úkol připravit skript, který nahodí na všech mašinách Avahi a IPv6 link-local adresy ( + IPv6 normální adresaci, ale v rámci jednoho LANu bude komunikace pouze na link-local adresách ). Na něco málo jsem už koukal, ale pořád mi nejde do hlavy pár věcí ohledně avahi a skriptování na linuxu, proto se obracím na Vás, linux mágové, s prosbou o pomoc.
Co se týče avahi, koukal jsem na pár stránek na gůglu a manuál v linuxu, ale moje angličtina není až tak skvělá a v češtině jsem žádný tutoriál na IPv6 Avahi nenašel. Jediné co bych potřeboval vysvětlit je to, jak mám správně nastavit konfigurační soubory Avahi ( avahi-autoipd.action , avahi-daemon.conf . nsswitch.conf ). Všechny dám do příloh.
V konfiguráku avahi-autoipd.action je zhruba toto:
set -e
# Command line arguments:# $1 event that happened:# BIND: Successfully claimed address# CONFLICT: An IP address conflict happened# UNBIND: The IP address is no longer needed# STOP: The daemon is terminating# $2 interface name# $3 IP adddress
PATH="$PATH:/usr/bin:/usr/sbin:/bin:/sbin"
# Use a different metric for each interface, so that we can set# identical routes to multiple interfaces.
METRIC=$((1000 + `cat "/sys/class/net/$2/ifindex" 2>/dev/null || echo 0`))
if [ -x /bin/ip -o -x /sbin/ip ] ; then
# We have the Linux ip tool from the iproute package
case "$1" in BIND) ip addr flush dev "$2" label "$2:avahi" ip addr add "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ip route add default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ;;
CONFLICT|UNBIND|STOP) ip route del default dev "$2" metric "$METRIC" scope link ||: ip addr del "$3"/16 brd 169.254.255.255 label "$2:avahi" scope link dev "$2" ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
elif [ -x /bin/ifconfig -o -x /sbin/ifconfig ] ; then
# We have the old ifconfig tool
case "$1" in BIND) ifconfig "$2:avahi" inet "$3" netmask 255.255.0.0 broadcast 169.254.255.255 up route add default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ;;
CONFLICT|STOP|UNBIND) route del default dev "$2:avahi" metric "$METRIC" ||: ifconfig "$2:avahi" down ;;
*) echo "Unknown event $1" >&2 exit 1 ;; esac
else
echo "No network configuration tool found." >&2 exit 1
fi
exit 0
má otázka zní, je potřeba v tomto skriptu / konfiguráku něco měnit pro rozběhnutí link-local IPv6 avahi?
Další konfigurák, avahi-daemon.conf obsahuje toto:
[server]
#host-name=TEST1
#domain-name=VSB.CZ
#browse-domains=0pointer.de, zeroconf.org
use-ipv4=no
use-ipv6=yes #allow-interfaces=enp1s0 #deny-interfaces=lo #check-response-ttl=no #use-iff-running=no #enable-dbus=yes #disallow-other-stacks=no #allow-point-to-point=no #cache-entries-max=4096 #clients-max=4096 #objects-per-client-max=1024 #entries-per-entry-group-max=32 ratelimit-interval-usec=1000000 ratelimit-burst=1000 [wide-area] enable-wide-area=yes [publish] #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 #disable-publishing=no #disable-user-service-publishing=no #add-service-cookie=no #publish-addresses=yes publish-hinfo=no publish-workstation=no #publish-domain=yes #publish-dns-servers=192.168.50.1, 192.168.50.2 #publish-resolv-conf-dns-servers=yes #publish-aaaa-on-ipv4=yes #publish-a-on-ipv6=no [reflector] #enable-reflector=no #reflect-ipv=no [rlimits] #rlimit-as= #rlimit-core=0 #rlimit-data=8388608 #rlimit-fsize=0 #rlimit-nofile=768 #rlimit-stack=8388608 #rlimit-nproc=3 něco málo jsem zde již vyeditoval, ale nejsem si zase jistý co vše jsou pro mne důležité parametry pro správnou funkčnost avahi. A jako poslední mám soubor nsswitch.conf, který obsahuje toto: passwd: compat systemd group: compat systemd shadow: compat gshadow: files hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4 networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: nis
Případně budu moc rád za každé doporučení na nějakou literaturu zabývajíc se problematikou IPv6 + Avahi.
Předem Vám moc moc moc děkuji! Budu rád za každou radu / doporučení
a přeji Vám hezký víkend!
#!/bin/bash # Pridam vlastni IPv6 link local adresu. ip -6 addr add fe80::dead:beaf/64 # Restartuji Avahi. systemctl restart avahi-deamon : Hotovo ;) exit 0Zbytek by mel byt automaticky, doufejme. Firewall bude ve vychozim nastaveni zadny.
Ahoj!
díky za odpověď. Co se týče manuálního nastavení IPv6 link-local adresace, tak jsem zkoušel, akorát byl problém v duplikátní ( automaticky nastavené ) adresaci od avahi. Zkoušel jsem flushnout nastavení ethernetového portu, ale automatická adresace byla během pár ms zpět.
Je nějaká možnost na zakázání automatické konfigurace od avahi?
Případně kde prosímtě najdu nastavení mDNS a jaké jsou příkazy pro zobrazení záznamů?
Jinak co se týče skriptů na linuxu, neznáš prosím nějakou dobrou literaturu / webové stránky, kde jsou nějaké návody?
Předem díky za odpověď!
Tiskni
Sdílej: