OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím, Ve Firefoxu jsem otevřel náš interní server, CA samopodepsaná atd ... a dostal jsem hlášku, ze které nejsem chytrý. Vadí Firefoxu žolíky v DNS ?
Webové stránky prokazují svou totožnost pomocí certifikátů. Firefox nemůže server ncl.zendc.jp.firma ověřit,
protože je použitý certifikát platný pouze pro následující doménová
jména: jednota.podborany.cz, *.jp.firma, *.jednota.podborany.cz, *.zendc, *.zendc.jp.firma Kód chyby: SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN
Nebo je chyba někde jinde a její popis je matoucí ? CA ve firefoxu mám, jako důvěryhodnou. Děkuji za nápomoc.
Řešení dotazu:
<VirtualHost *:80>
ServerName ncl.jednota.podborany.cz
ServerAlias ncl.zendc.jp.firma ncl.zendc
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}$1 [R=301,L]
</VirtualHost>
Ale ani když zadám přímo https://ncl.zendc.jp.firma, tak to certifikát nechce přijmout ..
ještě mně napadlo vyhodit z certifikátu *.zendc nebo posunout jej na konec, ale dostanu se k tomu až ráno.
M.
OpenSSL je spokojené:
$ openssl s_client -connect jednota.podborany.cz:44443 -CAfile ca -partial_chain -verify_hostname ncl.zendc.jp.firma [...] SSL handshake has read 3999 bytes and written 415 bytes Verification: OK Verified peername: *.zendc.jp.firma
Jediné, co mi přijde neobvyklé, je Netscape Cert Type: SSL Server. Dnes se používá atribut ExtendedKeyUsage. Já bych to tipoval na nějakou chybu nebo odlišnost v knihovně NSS, kterou Firefox používá. Kdyby si nám sem hodil kořenový certifikát, tak by to třeba někdo mohl i zreprodukovat.
Cvičně jsem si naimportoval ten mezilehlý certifikát do svého Firefoxu 70.0.1 s NSS 3.47.1 a funguje mi to. Nepoužíváš takhle náhodou Windows s nějakým „antivirem“, který unáší TLS spojení a který neumí pořádně wildcard certifikáty?
Tiskni
Sdílej: