Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj,
lze provozovat oddělenou WiFi pro hosty (s přístupem pouze na internet) na stejné podsíti jako zbytek (private WiFi + LAN) s tím, že oddělení hostů bych provedl pouze pomocí VLAN?
Postupně studuji možnosti a zatím mi není jasné, zda je toto oddělení stejného subnetu pomocí VLAN vůbec realizovatelné - návody obvykle popisují vytvoření samostatné podsítě pro Guest AP (extra DHCP server na RT-N56U pro Guest SSID) a přiřazení VLAN pro zabezpečení cesty mezi AP a routerem.
Řešení dotazu:
Potíž je, že požadavky se mění v čase.
To fungovalo. Akorát to není nikde moc zdokumentováno (mix bridge mode pro jedno SSID a router pro druhé SSID na jednom OpenWRT).
Výhledově to však vypadá, že budu muset pokrýt WiFi zbytek rodinného domu. Nejspíše dám do jiné části domu další APéčko (na kabel), nejspíše Unifi UAP.
P.S. Replikovat výše uvedené řešení by asi šlo, ale už mne OpenWRT moc nebaví (můj RT-N56U má nestabilní rádio, v OpenWRT HW guide vlastně žádné doporučení pro aktuálně prodávaný hw není) a uzavřené firmwary to takto nastavit obvykle neumějí.
Takže momentálně to vidím tak, že APéčka budou v bridge režimu jak pro Private WLAN (VLAN1) tak i pro Guest WLAN (VLAN10) a Mikrotik obslouží obě podsítě jako router i jako DHCP server. Případně koupím jiný router a Mikrotik nechám být (ISP stejně moc rád nevidí mé zásahy do jejich zařízení).
Jak by to pak fungovalo s více APéčky v režimu routeru?
Rád bych seamless roaming, není lepší, když klientovi při přechodu mezi AP (se stejným SSID) zůstává stejná IP? (Možná jen vidím problém, kde není.)
Tiskni
Sdílej: