V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím,
předem chci říci, že se sestavou kernelu nemám zkušenosti, a proto nevím, jak obtížné to je. Nicméně k dotazu.
Mám dedikovaný server o HW:
Intel Core i7-3770 (3.40 GHz / 3.90 GHz)
HDD 2x HDD SATA 3,0 TB
RAM 2x RAM 8192 MB DDR3
OS:
Debian GNU/Linux 9 (stretch)
SMP Debian 4.9.189-3+deb9u2 (2019-11-11) x86_64
Potřeboval bych sestavit specifický kernel, který by byl aplikovaný na herní servery hry Counter-Strike: Global Offensive. Samotná aplikace SRCDS přes kterou se spouští server, tak trpí problémem, že využívá pouze 1 jádro na herní server, a pokud bude tickrate zvednut ze 64 na 128 Tick (tj. lepší výpočetní přesnost), tak je logické, že se zvedne zatížení cpu o 100% a tím jsou kladeny větší nároky na rychlost procesoru a linuxového kernelu (aby zpracovával požadavky co nejrychleji a nejpřesněji).
Je možné při sestavě kernelu nastavit, aby:
To "turbo" je také o tom, že CPU běží na vyšší výkon, než co chladiče uchladí, takže po pár sekundách, se "turbo" musí vypnout, aby se to neupekloAFAIK ne nutně - pokud jsou ostatní jádra v režimu snížené spotřeby, počítá se, že přebytečné teplo odteče přes ně (samozřejmě se to vylučuje s víceprocesorovou zátěží a s vypnutými věcmi pro úsporu energie)
3. měla hodnota CONFIG_HZ 1 000 Hz (původně je 230 Hz).Tím výkon snížíš. CONFIG_HZ je o tom, jak často kernel přepíná aplikace a každé přepnutí má nějakou režii (i když nepřepne a jen se koukne, zda by neměl přepnout). Pro low-latency aplikace je dobré mít frekvenci vyšší, aby se různé úlohy dostaly častěji ke slovu. Pro serverové aplikace zas nižší, aby úlohy měly více surového procesorového času. V případě herního serveru je otázkou, co to udělá s latencí síťového provozu a hrou samotnou. Bude to chtít vyzkoušet a v kontrolovaném prostředí proměřit vliv na hru. Jak se to projeví zátěží CPU a jak odezvou hry. Také bude vhodné poladit nastavení síťovek, neboť pakety mohou být přijímány pomocí přerušení, nebo dotazování. Pro různé povahy provozu se hodí různé přístupy. To také může výrazně ovlivnit, jak ti to pojede. Pro herní potřeby také můžeš zkusit realtime jádro, resp. nastavit hře realtime prioritu, aby měla hladké a definované latence. Také asi budeš chtít vypnout swap, pokud máš dost paměti, aby nezpůsoboval malé nečekané prodlevy.
Tiskni
Sdílej: