Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
while : do sleep 10 curl -s -o "http://nieco.htm" if grep -wE nieco > /dev/null 2>&1 then curl -s "http://nieco.ine" >> /dev/null echo "zapis_do" >> /path/abc.log fiOtazka je: niekto tvrdi, ze ten skript funguje aj bez cronu. Neviem ci to zabezpecuje podmienka while, alebo ako to presne funguje. A aj tak ten skript musi niekto spustit, alebo kde ho umiestnit aby sa spustil po starte systemu.
#!/bin/sh url1="http://abclinuxu.cz" url2="http://microsoft.com" log="/tmp/$(basename "$0" .sh).log" keyword="Microsoft" # toto zabrání vícenásobnému spuštění if [ $(pgrep -fc "$") -gt 1 ]; then echo "$0 run0ning!" exit 1 fi while sleep 10; do t=$(date '+%Y-%m-%d %H:%M:%S') if curl -sL "$url1" | grep -qs "$keyword"; then echo -n "$t "$keyword" detected, God save us!" | tee -a "$log" curl -sL "$url2" > /dev/null \ && echo " ... $url2 OK" | tee -a "$log" \ || echo " ... $url2 failed!" | tee -a "$log" else echo "$t "$keyword" not found!" | tee -a "$log" fi doneJe to samá roura
Potom bych vytvořil soubor systemd službu /etc/systemd/system/sluzba.service
[Unit] After=network-online.target [Install] WantedBy=multi-user.target [Service] User=jejda Type=simple ExecStart=/bin/sh /home/jejda/ptakoviny/mujskript.sh LogLevelMax=warning StandardOutput=append:/tmp/mujskript.log
Potom spustit
systemctl daemon-reload systemctl start sluzba.servicePokud by se to mělo spouštět automaticky při startu systému tak ještě
systemctl enable sluzba.serviceA mělo by to běžet. No v praxi se ale může objevit pár problémů. Některé servery (třeba seznam.cz) posílají data s kompresí, tak to nejde prohledávat grepem ale musí se to první prohnat přes zcat. Další věc je, jak ověřit data co se stáhnou v té druhé fázi. S přesměrováním http/https si curl poradí když má přepínač -L ale co když server v případě že soubor nemá tak místo aby vrátil chybu 404, tak nás přesměruje někam jinam? To se taky běžně stává. Curl tak stáhne něco jinačího než co po něm chceme. Tu v tomto konkrétním případě je to fuk když se to stahuje do /dev/null ale co když bysme stahovali něco důležitýho a chtěli mít jistotu že se místo našeho dokumentu nestáhla nějaká hovadina kterou nechcem? Toto netuším jak řešit.
if [ $(pgrep -fc "$") -gt 1 ]; then echo "$0 run0ning!" exit 1 fiale mělo to být:
if [ $(pgrep -fc "$0") -gt 1 ]; then echo "$0 running!" exit 1 fi
while true; do sleep ${INTERVALL} curl --silent --output ${OUTPUT} --digest --user "${USER}:${PASS}" "http://${IP}:${PORT}/nieco_zisti=status" if grep --silent -wE ${ERROR} ${OUTPUT}; then curl --silent --digest --user "${USER}:${PASS}" "http://${IP}:${PORT}/nieco_vykonaj=${LABEL}" > /dev/null TIMESTAMP=$(date +"%d.%m.%Y %H:%M:%S") echo "${TIMESTAMP} Reader ${LABEL} sa_vykonal" >> ${LOGFILE} fi doneSkript na zaklade nastaveneho casu v premennej INTERVAL stiahne pomocou curl obsah z isteho webu. Grep tento obsah webu prejde a vyhlada ci sa tam nachadza retazec, ktory je ulozeny v premennej ERROR. Ak sa najdeny retazec shoduje s retazcom ulozenym v premennej ERROR, tak znova cez curl prejde na http a vykona sa nejaka poziadavka (dajme tomu, ze sa niekde nieco odosle). Nasledne sa to zapise do logu s datumom a casom. A tento proces sa opakuje podla hodnoty ulozenej v premennej INTERVAL
Co se ale stane když to pustíš, párkrát ten cyklus úspěšně proběhne a potom ten server třeba spadne nebo nebude dostupný? nebo spadne síť? Zkus to pustit a odpojit kabel. Grep bude parsovat starý ${OUTPUT} a všecko se bude tvářit v pohodě. Podle logu nic nepoznáš, ten ti bude lhat, že se akce vykonala. Toto bys měl nějak ošetřit.
Nejjednodušší by asi bylo při tom prvním stahování přesměrovat výstup.curl --silent --digest --user "${USER}:${PASS}" "http://${IP}:${PORT}/nieco_zisti=status" > ${OUTPUT}To zajistí že se ${OUTPUT} přepíše aji když curl nic nestáhne.
rm $OUTPUT
Tiskni
Sdílej: